Tomasz Jacek Lis

Sądeczanie na emigracji. Jak nowosądecka rodzina Glűcków tworzyła Polonię w Bośni-Hercegowinie

Klub Polski w Sarajewie, pożegnalne zdjęcie z 1919 roku. W drugim rzędzie od góry, z lewej strony siedzą bracia Władysław i Aleksander Glűckowie Fot. archiwum historii mówionej Pamięć Budgoszczan Klub Polski w Sarajewie, pożegnalne zdjęcie z 1919 roku. W drugim rzędzie od góry, z lewej strony siedzą bracia Władysław i Aleksander Glűckowie
Tomasz Jacek Lis

W poprzednim artykule pisałem o urodzonym w Nowym Sączu Leopoldzie Glűcku, który był protoplastą słynnej sarajewskiej rodziny, mającej na swoim koncie wiele zasług dla stosunków polsko-jugosłowiańskich. Mając więc omówioną sylwetkę nowosądeckiego lekarza mogę przejść do zaprezentowania losów jego potomków.

Leopold Glűck miał trzech synów: urodzonego w Nowym Sączu Henryka, a także Aleksandra i najmłodszego Władysława. Wszyscy chłopcy byli absolwentami elitarnego I Gimnazjum w Sarajewie.

Wszyscy trzej byli również studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Najstarszy z braci Henryk rozpoczął studia w Krakowie w 1901 r. wcześniej przez rok pobierał nauki na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Wiedniu. Na Uniwersytecie Jagiellońskim także studiował nauki prawne.

W tym czasie związał się z Klubem Słowiańskim, założonym przez wybitnych galicyjskich slawistów: Feliksa Konecznego i Mariana Zdziechowskiego. Wiadomo, że jako student miał kilka odczytów dotyczących historii i kultury Bośni i Hercegowiny. Udzielał się również jako dziennikarz.

Będąc jeszcze w gimnazjum publikował na łamach czasopisma „Nada” wychodzącego w Sarajewie, gdzie zamieszczał artykuły dotyczące polskiej literatury i kultury w XVI i XVII wieku. Ponadto zajmował się tłumaczeniem polskiej literatury na język serbsko-chorwacki.

W dalszej części tekstu dowiesz się, czym zajmowali się synowie Leopolda Glűcka

 

 

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Jacek Lis

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.