Tomasz Jacek Lis

Sądeczanie na emigracji. Jak nowosądecka rodzina Glűcków tworzyła Polonię w Bośni-Hercegowinie

Klub Polski w Sarajewie, pożegnalne zdjęcie z 1919 roku. W drugim rzędzie od góry, z lewej strony siedzą bracia Władysław i Aleksander Glűckowie Fot. archiwum historii mówionej Pamięć Budgoszczan Klub Polski w Sarajewie, pożegnalne zdjęcie z 1919 roku. W drugim rzędzie od góry, z lewej strony siedzą bracia Władysław i Aleksander Glűckowie
Tomasz Jacek Lis

W poprzednim artykule pisałem o urodzonym w Nowym Sączu Leopoldzie Glűcku, który był protoplastą słynnej sarajewskiej rodziny, mającej na swoim koncie wiele zasług dla stosunków polsko-jugosłowiańskich. Mając więc omówioną sylwetkę nowosądeckiego lekarza mogę przejść do zaprezentowania losów jego potomków.

Leopold Glűck miał trzech synów: urodzonego w Nowym Sączu Henryka, a także Aleksandra i najmłodszego Władysława. Wszyscy chłopcy byli absolwentami elitarnego I Gimnazjum w Sarajewie.

Wszyscy trzej byli również studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Najstarszy z braci Henryk rozpoczął studia w Krakowie w 1901 r. wcześniej przez rok pobierał nauki na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Wiedniu. Na Uniwersytecie Jagiellońskim także studiował nauki prawne.

W tym czasie związał się z Klubem Słowiańskim, założonym przez wybitnych galicyjskich slawistów: Feliksa Konecznego i Mariana Zdziechowskiego. Wiadomo, że jako student miał kilka odczytów dotyczących historii i kultury Bośni i Hercegowiny. Udzielał się również jako dziennikarz.

Będąc jeszcze w gimnazjum publikował na łamach czasopisma „Nada” wychodzącego w Sarajewie, gdzie zamieszczał artykuły dotyczące polskiej literatury i kultury w XVI i XVII wieku. Ponadto zajmował się tłumaczeniem polskiej literatury na język serbsko-chorwacki.

W dalszej części tekstu dowiesz się, czym zajmowali się synowie Leopolda Glűcka

 

 

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Jacek Lis

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.