Ryszard Terlecki: Wyborcze abecadło

Czytaj dalej
Ryszard Terlecki

Ryszard Terlecki: Wyborcze abecadło

Ryszard Terlecki

Decyzją Pana Prezydenta wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 15 października w godzinach od 7.00 do 21.00. W tym samym czasie i w tych samych komisjach przeprowadzone zostanie ogólnokrajowe referendum. Czy wszyscy znamy wyborczy kalendarz i czy zdążymy na czas załatwić ewentualne formalności, związane np. ze zmianą miejsca głosowania?

Jeszcze do najbliższego poniedziałku mogą rejestrować się komitety wyborcze, w tym także koalicje. We wtorek będziemy już wiedzieć w ilu ostatecznie blokach wystartuje opozycja i jakie drobniejsze komitety będą próbowały pojawić się na kartach do głosowania. Dłużej, bo do 6 września będziemy czekać na ujawnienie nazwisk wszystkich kandydatów na posłów i senatorów. Później zmiany są już niemożliwe, najwyżej ktoś może wycofać się z listy, pozostawiając po sobie puste miejsce.
Zarejestrowane komitety już zbierają podpisy, niezbędne do wystawienia kandydatów na posłów i senatorów. Pod listą poselską każdy z komitetów wyborczych musi zebrać pięć tysięcy podpisów, a pod zgłoszeniem kandydata na senatora - dwa tysiące. Podpisy trzeba zebrać i złożyć do 6 września.

Mniejsze komitety będą miały z tym problem, większe partie poradzą sobie bez trudu. Ważne, żeby podpis złożyć pod tą listą, na którą zamierza się głosować i nie wspierać konkurentów, chociaż niektórzy ze zbierających podpisy będą do tego zachęcać. Mniejsze komitety, które nie wystawią swoich list we wszystkich okręgach wyborczych, praktycznie nie mają szans na przekroczenie progu wyborczego, który w Polsce wynosi pięć procent (dla koalicji 8 procent).

Do 15 września będą zgłaszani kandydaci na członków obwodowych komisji wyborczych oraz tzw. mężowie zaufania, a do 25 września zostaną powołane komisje oraz podane ich adresy. W tym roku, aby ułatwić udział w wyborach, przybywa kilka tysięcy nowych komisji obwodowych, warto więc sprawdzić, czy nie zmienił się adres komisji, w której będziemy głosować.
Równocześnie z kartą z nazwiskami kandydatów na posłów oraz z kartą z nazwiskami kandydatów na senatorów, otrzymamy formularz referendalny z czterema pytaniami. Podobnie jak przy głosowaniu na posłów i senatorów musimy postawić krzyżyk przy odpowiedniej odpowiedzi (tak lub nie). Pytania będą cztery i odnoszą się do spraw ważnych dla Polaków: pytanie o podniesienie wieku emerytalnego, o wyprzedaż narodowego majątku, o przyjęcie nielegalnych emigrantów oraz o usunięcie zapory na granicy z Białorusią. Oczywiście na wszystkie cztery pytanie będziemy odpowiadać: nie!

Sondaże są życzliwe dla Prawa i Sprawiedliwości, które utrzymuje znaczną przewagę nad konkurencją. Ale sondaże wyborów nie wygrywają i od każdego wyborcy zależy czy skala zwycięstwa zapewni pomyślną dla Polski koniunkturę.

Ryszard Terlecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.