Paweł Stachnik

Rozmowa. 1918-1939: Dziennikarze, służba i powołanie

Największą gazetą II Rzeczpospolitej był krakowski „IKC” Fot. Archiwum Największą gazetą II Rzeczpospolitej był krakowski „IKC”
Paweł Stachnik

W dwudziestoleciu w Krakowie wychodziło aż 746 tytułów prasowych. Dziennikarstwo było zawodem otwartym.

- Jakie dzienniki ukazywały się w Krakowie w 1918 r.?

Prof. Jerzy Jastrzębski, medioznawca z UPJPII w Krakowie: - Nieustannie najważniejszą krakowską gazetą był wychodzący od 1848 r. „Czas”. To był dziennik cieszący się największym poważaniem, opiniotwórczy, poważny, choć oczywiście podający konserwatywny, żeby nie powiedzieć zachowawczy obraz świata. Ale po piętach deptał mu już nowy tytuł - „Ilustrowany Kurier Codzienny”, założony w 1910 r. przez Mariana Dąbrowskiego. Była go gazeta nowego typu: ilustrowana (to była ciągle nowość), sensacyjna, nastawiona na czytelnika o nieco niższym poziomie wykształcenia. Jak wiadomo „Ikac” zrobi potem ogólnopolską karierę, ale w dwudziestoleciu międzywojennym będzie też trochę inną gazetą - poważną, robioną bardzo profesjonalnie. Prócz tego w Krakowie wychodził jeszcze socjalistyczny „Naprzód”, prawicowy „Głos Narodu”, żydowski „Nowy Dziennik”.

- Jakie były nakłady gazet?

- W latach 1918-1939 w Krakowie ukazywało się 746 tytułów (w tym 175 politycznych, 77 wyznaniowych, 67 popularnych, 269 specjalistycznych). Nakłady gazet, (z wyjątkiem „IKC” w późniejszych wariantach terenowych, które dochodziły do 150 tys.) nie przekraczały kilkudziesięciu tysięcy, zarówno w Krakowie, jak i w innych miastach. Nakłady prasy krakowskiej utrzymywały się mniej więcej na tym samym poziomie - od 20 do 50 tys. egz.

Czytaj więcej:

  • Kim byli dziennikarze?
  • Dziennikarze skupiali się w Syndykacie Dziennikarzy Krakowskich. Czym zajmował się ten związek?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paweł Stachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.