Rosną opłaty za wodę i ścieki. Miasto dopłaci do podwyżek?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Rosną opłaty za wodę i ścieki. Miasto dopłaci do podwyżek?

Leszek Kalinowski

Nowe taryfy za wodę i ścieki mają obowiązywać od kwietnia. By podwyżki nie przekroczyły 5 procent, miasto musi wydać 3 mln zł

Znów słyszę o podwyżce wody. Kiedy wreszcie będzie coś obniżone? - denerwuje się emeryt Franciszek Ciszek. - Czy naprawdę trzeba co roku podnosić te ceny? A do emerytury dołożą parę złotych i mamy się cieszyć?

Podwyżka jest konsekwencją podjętej w 2008 roku decyzji o wielomilionowych inwestycjach w wodociągi i kanalizację. 300 mln zł znalazło się pod ziemię, więc ich nie widać. A do lepszej wody w kranach i kanalizacji zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Ale ci radni, którzy mandat mają od wielu lat, dobrze pamiętają, co za unijne pieniądze zostało wykonane. I że w związku z tym wzrosła wartość majątku wodociągów, a także podatek od nieruchomości. Na dodatek wciąż prowadzone są prace modernizacyjne, wymieniane są stare sieci. Naprawa awarii też kosztuje.

Inwestycje były konieczne. Ale już dziewięć lat temu radni pytali, czy mieszkańcy nie poniosą zbyt dużych kosztów tych zadań? By tak się nie stało, zawarto umowę, że podwyżki będą, ale nie większe niż 5 procent. I tak przez lata było. Jeśli natomiast z jakichś względów trzeba było podnieść wysokość opłat poza ustaloną wartość, dopłacało miasta. Tak też będzie w tym roku.

Dziś sprawą na sesji zajmą się radni. Propozycja Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji jest taka, by za 1 metr sześcienny wody wszyscy odbiorcy płacili 4,27 zł netto, czyli 4,61 zł z VAT. To wzrost o 5 groszy za metr sześcienny netto w stosunku do tego, co płacimy teraz. Nowe taryfy obowiązywałby od 1 kwietnia do 31 marca 2018 roku.

Natomiast wysokość cen za odprowadzanie ścieków w tym czasie miałaby wynieść 6,65 zł/msześc. netto (7,18 m etr sześc. z VAT) dla gospodarstw domowych; 2,70 zł msześc. (2,92 msześc. z VAT) dla odbiorców odprowadzających ścieki bezpośrednio do kolektora otwartego.

Pozostali płacić mają tyle samo, co gospodarstwa domowe. Ceny wzrosną więc o 23 grosze za msześc. oraz o 2 grosze za msześc. dla tych, którzy ścieki odprowadzając do kolektora. Przewiduje się, że od 1 kwietnia br. do 31 marca 2018 roku z zielonogórskich gospodarstw domowych odprowadzonych będzie 4,3 mln msześc. ścieków (do końca tego roku - 3,2 mln msześc. Miasto będzie więc musiało dopłacić 64 grosze za msześc. (69 groszeł/msześc. z VAT). Oznacza to, że z miejskiego budżetu trzeba będzie wziąć blisko 3 mln zł (w tym roku dopłata wyniesie 2,2 mln zł).

Opłaty za wodę rosną, więc coraz więcej osób używa jej w sposób oszczędny
Mariusz Kapała Opłaty za wodę rosną, więc coraz więcej osób używa jej w sposób oszczędny

Po dopłacie cena netto za odprowadzanie ścieków dla gospodarstw domowych będzie więc wynosił 6,01 zł za msześc. Łącznie za wodę i ścieki cena netto skoczy z 9,79 zł do 10,28 zł, tj. 5 procent.

Rada dzielnicy Nowe Miasto pozytywnie zaopiniowała ten projekt uchwały. Teraz czas na radnych miejskich.
A jak z tymi rozliczeniami radzą sobie zielonogórskie spółdzielnie mieszkaniowe? Jak przekonuje Maria Czarnecka z Zakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej Zastal, tutaj przebiega to bez problemów:

- W regulaminie mamy zapisane, że różnica pomiędzy wodomierzem głównym a tymi w mieszkaniach, jest dzielona na lokale mieszkalne. W naszym regulaminie to rozliczenie jest przypisane do lokalu. Mieszkańcy od lat stosują się do naszych zapisów i jestem z nich dumna, że nie ma jakichś zastrzeżeń do tego systemu.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.