Rolnicy wołają o pomoc. Tak ciężkiego roku nie było od dawna

Czytaj dalej
Fot. Fot. Radosław Dimitrow
Krzysztof Ogiolda

Rolnicy wołają o pomoc. Tak ciężkiego roku nie było od dawna

Krzysztof Ogiolda

W tym roku susza dotknęła nie tylko Śląsk Opolski i całą Polskę. Ucierpiały od niej także Niemcy, Francja i Rosja - mówi Herbert Czaja, prezes Opolskiej Izby Rolniczej.

Czas żniw i okres po żniwach sprzyja podsumowaniom. Jaki rok rolnicy mają za sobą?
Tak złego roku nie pamiętam. Susze się zdarzały zawsze. Na Śląsku Opolskim mieliśmy trudne lata – 2000, 2003, 2006. Ale dotkliwość tej suszy była mniejsza niż teraz. No i mniejsza skala. W tym roku susza dotknęła praktycznie całą Polskę, a także Rosję, Niemcy i Francję. Straty wywołane przez brak deszczu są przeogromne.

Ile jest prawdy w tym, że plony zbóż mogą być niższe od ubiegłorocznych nawet o 60 procent?
Odpowiem na własnym przykładzie. Teoretycznie – jak na całej Opolszczyźnie – nie było u mnie suszy i nie było podstaw, żeby szacować straty. Tymczasem plony wyglądają tak, że jak w innych latach napełniłem przyczepę jęczmieniem, to masa tego ziarna wynosiła 17 ton. W tym roku zaledwie 13 ton. To oznacza, że zboże, które udało się zebrać jest – przy tej samej objętości - o 25 procent lżejsze. Ale to tylko jedno źródło strat. Bo jeśli w dobrym roku zapełniałem przyczepę ziarnem zebranym z około 3 hektarów, to teraz potrzebowałem na tę ilość ziarno z 5 hektarów. Wielu rolników skarży się, że ich kłosy żyta były wypełnione ziarnem tylko w połowie. Kukurydza często nie ma kolb wcale albo jest w nich ledwo po kilka ziarenek. Bardzo wielu rolników ma w tym roku plony niższe o 60, a nawet o 70 procent.

  • Na Śląsku Opolskim rolnicy, którzy ponieśli straty z powodu suszy, mają bardzo małe szanse na otrzymanie odszkodowania
  • Wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich już od października zależy bardziej od Warszawy niż Brukseli

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.