Agaton Koziński

Roger Moorhouse: Odzyskanie przez Polskę niepodległości było możliwe z powodu słabości sąsiadów

Roger Moorhouse: Odzyskanie przez Polskę niepodległości było możliwe z powodu słabości sąsiadów
Agaton Koziński

Fascynuje mnie historia Polski. To, jak sobie radziła, znajdując się między dwoma najpotężniejszymi i najbardziej agresywnymi graczami w Europie: Niemcami i Rosją - mówi Roger Moorhouse, brytyjski historyk.

Co było głównym czynnikiem sprawiającym, że Polska wróciła na mapę Europy w 1918 r.?
Przede wszystkim fakt, że główne siły, które wcześniej podzieliły Polskę między siebie i później ją okupowały, znalazły się wśród przegranych I wojny światowej.

Niemcy i Austria znalazły się po stronie przegranych w 1918 r. Rosja - po rewolucji, która miała miejsce rok wcześniej - z wojny się wycofała przed jej zakończeniem.
Efekt był ten sam - każdy z tych trzech krajów znalazł się po I wojnie w stanie upadku. Rozumiem pokusę, aby podkreślać rolę polskich przywódców tamtego okresu - na przykład Piłsudskiego, czy Hallera - w doprowadzeniu do odzyskania niepodległości przez Polskę, ale prawda jest zupełnie inna.

Jaka?
Że upadek trzech państw, które kontrolowały Europę środkową, stworzył w niej polityczną próżnię. To był czas, gdy „władza leżała na ulicy i ktoś musiał po nią sięgnąć” - jak mówił wtedy Lenin.

Lenin starał się również sięgnąć po władzę w Polsce w czasie wojny w latach 1919-1921. Polska, dowodzona przez Józefa Piłsudskiego, zdołała go wtedy zatrzymać.
Oczywiście, nawet jeśli Polska odzyskała niepodległość po prostu zapełniając próżnię w Europie środkowej, to długo by się samodzielnością nie cieszyła, gdyby nie była w stanie obronić swych granic. Z tego powodu wojna polsko-sowiecka oraz bitwa warszawska były bardzo ważne. Zresztą nie tylko dla Polski.

Po stronie polskiej walczyło wielu Ukraińców.
Chodzi mi o państwa zachodnie. Poza Polską mało się o tym mówi, że bolszewicy zamierzali wtedy wykorzystać chaos w Niemczech i rozpowszechnić rewolucję tak daleko jak się da. Zatrzymali się u bram Warszawy, to tam Polakom udało się zatrzymać ich ambicję.

Cud nad Wisłą - ale cud całego Zachodu.
Rzeczywiście, nie ma przesady w określeniu bitwy warszawskiej jako jednej z najważniejszych bitew w XX wieku.

Polska wróciła na mapę Europy w 1918 r. Dlaczego z niej znikła w roku 1939?
Odrodzenie Polski było możliwe przede wszystkim z powodu słabości sąsiadów. Z kolei jej ponowny zgon w 1939 r. był spowodowany odbudowaniem pozycji tych sąsiadów oraz ich współpracą. W latach 1919-1921 Polska nie tylko sama broniła się przed inwazją, ale też broniła Traktatu Wersalskiego i ładu, który on stworzył. Niestety, miała tylko kilku sojuszników. Wtedy i później.

Miała jakichkolwiek? Kogo Pan ma na myśli?
Przede wszystkim Wielką Brytanię i Francję.

Formalnie łączyły nas traktaty o współpracy. Ale tylko formalnie.
Bo ani Brytyjczycy ani Francuzi nie mogli ani nie chcieli rozciągać sił na wschodnią flankę naszego kontynentu. Anglo-francuskie gwarancje, które złożono Polsce w marcu 1939 r., były próbą narysowania linii na piasku służącą zablokowaniu dalszej ekspansji Hitlera. To były puste groźby.

Polska się o tym przekonała na początku września 1939 r.
Brytyjczycy i Francuzi nie palili się wtedy do bezpośredniego zaangażowania zbrojnego przeciwko Niemcom. Polska została poświęcona. Gdy Stalin sobie to uświadomił, również zaatakował Polskę, chcąc zagarnąć swoją część.

Ciągle wzloty i upadki - oto polska historia ostatnich 200 lat. Mogliśmy uniknąć tego fatum?
W dużej części przekleństwem Polski jest jej położenie geograficzne. Waszemu państwu brakuje naturalnych przeszkód na granicach, poza tym jesteście położeni pomiędzy dwoma najbardziej agresywnymi i najpotężniejszymi graczami na naszym kontynencie: Niemcami i Rosją.

Jednak to sąsiedztwo tak naprawdę zaczęło być dla nas uciążliwe dopiero w XVIII w. Wcześniej sobie radziliśmy - i to nawet nieźle nam wychodziło.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Agaton Koziński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.