Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tak wspominają go uczniowie

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Hanka Sowińska

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tak wspominają go uczniowie

Hanka Sowińska

- Ktoś czyta list, który wysłałaś do swojego chłopaka. Jak byś się czuła? - pyta nauczyciel. Uczennica ZSH odpowiada: - Niekomfortowo!

Jak opowiedzieć dzisiejszym nastolatkom o tym, co działo się w Polsce 36 lat temu? Czy zrozumieją, że nie tylko nie mogli wysłać sms (to była „era przedkomórkowa”), ale i nie mieli szans np. na podróż z Bydgoszczy do Torunia, jeśli nie dostali urzędowego pozwolenia?

O wprowadzonym 13 grudnia 1981 roku stanie wojennym - jego przyczynach, przebiegu, skutkach, terrorze, ofiarach i różnych formach oporu społecznego - opowiedział wczoraj uczniom Zespołu Szkół Handlowych im. Marii Dąbrowskiej w Bydgoszczy Grzegorz Kacprzak, nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 1, zarazem pracownik Delegatury IPN, znany z niekonwencjonalnego prowadzenia zajęć lekcyjnych.

36 lat temu naród znalazł się pod butem władzy i wiernych jej formacji - wojska, milicji, ZOMO, tajnej policji politycznej czyli SB.  Dzięki „zbrojnemu ramieniu” komuniści to starcie wygrali. Jak wyglądał ten dzień? O tym w dalszej części artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.