Remont i zwolnienie z czynszu? Sprawdzamy jak to wygląda w Bydgoszczy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski/zdjęcie ilustracyjne
Wojciech Mąka

Remont i zwolnienie z czynszu? Sprawdzamy jak to wygląda w Bydgoszczy

Wojciech Mąka

Ponad trzysta bydgoskich mieszkań komunalnych wciąż stoi pustych. Inne samorządy oddają takie w zamian za remont i zwolnienie z czynszu.

Pomysł „wyremontuj, a nie będziesz płacił czynszu” od lat sprawdza się w Poznaniu. Zasada jest prosta - remontujemy miejski lokal z własnej kieszeni i mieszkamy na czas nieokreślony. W zamian gmina zwalnia nas na pół roku z płacenia czynszu.

Właśnie teraz Poznań rzucił na rynek kolejnych dwanaście mieszkań komunalnych do remontu. O tym, kto dostanie takie mieszkanie, decyduje komisja złożona z radnych, przedstawicieli Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych i Biura Spraw Lokalowych. - W poprzedniej edycji na 21 mieszkań otrzymaliśmy 210 wniosków, czyli zapotrzebowanie jest spore - zaznacza Łukasz Kubiak, rzecznik ZKZL.

Remontujemy za nasze

- Obecnie w naszych zasobach mamy 316 wolnych lokali mieszkalnych przeznaczonych docelowo do ponownego zasiedlenia - mówi Magdalena Marszałek, rzecznik bydgoskiej Administracji Domów Miejskich. - Większość jest przeznaczonych do remontu - w niektórych lokalach prace się zaczęły, w niektórych czekamy na rozstrzygnięcie przetargu i wyłonienie wykonawcy. W tym roku łącznie planowany jest remont w ok. 120 pustostanach.

Dużo mieszkań jak na nas

Trzysta lokali to dużo. Dlaczego nie oddawać ich w zamian za remont i zwolnienie z czynszu? - Można zdecydować się na remont we własnym zakresie. Wtedy zawierane zostaje porozumienie, na mocy którego przyszły najemca zostaje zwolniony z czynszu - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. Zwolnienie dotyczy jednak tylko... okresu remontu, 2-3 miesięcy.

Przeczytaj dalszą część artykułu

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Wojciech Mąka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.