Relikwie papieża Jana Pawła II zostały ofiarowane parafii w Zagorzycach Dolnych

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Kinga Dereniowska

Relikwie papieża Jana Pawła II zostały ofiarowane parafii w Zagorzycach Dolnych

Kinga Dereniowska

Sobota, 18 maja, była wyjątkowym dniem dla parafii. Z okazji 99. rocznicy urodzin Jana Pawła II, abp Mieczysław Mokrzycki przekazał jej relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II.

Na domach w Zagorzycach Dolnych wywieszono po trzy flagi: biało-czerwoną, biało-niebieską i biało-żółtą (na cześć Polski, Matki Bożej - patronki parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP, flaga biało-żółta jest flagą papieską).

To ważny dzień dla mieszkańców wsi w powiecie ropczycko-sędziszowskim. - Pojawienie się tych relikwii jest bardzo wyjątkowe dla nas jako parafian - mówi pan Sebastian, mieszkaniec Zagorzyc Dolnych, który przyszedł na sobotnią mszę św. z małą córką. - Rzadko się spotyka takie rzeczy. Jest to dla nas wyróżnienie - dodaje.

Podobnego zdania jest pani Teresa. - Cieszę się, że będą u nas relikwie akurat tak wspaniałego świętego. Co prawda dla mnie najważniejsza jest Matka Boża, patronka naszej parafii, ale JP II jest na drugim miejscu - zaznacza kobieta.

Relikwiarz, w którym będą przechowywane włosy papieża Jana Pawła II, został ofiarowany przez rodziców młodzieży przystępującej w tym roku do sakramentu bierzmowania.

Jest pomnik, a teraz relikwie

Od 11 lat przed świątynią stoi pomnik polskiego papieża. Jak to się stało, że od teraz będą tu też jego relikwie? - Rok temu uczestniczyłem we wprowadzeniu relikwii do Domu Opieki Społecznej im. JP II w Rudzie - wspomina ks. Wojciech Wiśniowski, który jest proboszczem parafii w Zagorzycach Dolnych od początku jej założenia w 2006 roku. - Tam spotkałem księdza arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, porozmawiałem z nim, zgodził się i ustalił termin. My go zaaprobowaliśmy i tak zaczęło się przygotowanie do przyjęcia relikwii - opowiada.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Przekazał je w sobotę abp Mieczysław Mokrzycki, który przez ponad 10 lat pracował u boku Karola Wojtyły w Watykanie, jako jego osobisty sekretarz. Podczas homilii w kościele w Zagorzycach Dolnych podzielił się wspomnieniami o świętym."

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Kinga Dereniowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.