Reforma Gowina podzieli PiS?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Katarzyna Kojzar

Reforma Gowina podzieli PiS?

Katarzyna Kojzar

Jarosław Gowin zaprezentował tzw. konstytucję dla nauki. Jego propozycje budzą wątpliwości przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

Tak zwana Ustawa 2.0. ma być rewolucją w szkolnictwie wyższym. Jak podkreśla minister Jarosław Gowin, resort pracował nad nią niemal od początku kadencji. Wtorkowa konferencja na Narodowym Kongresie Nauki w Krakowie, podczas której zostały przedstawione założenia reformy, miała być świętem polskiej nauki i początkiem dyskusji o planowanych zmianach.

To święto zostało nieco popsute przez przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Terleckiego, który w wywiadzie dla radiowej Trójki nazwał pomysły Gowina „dziwnymi”.

- Wątpię, żebyśmy się na nie zgodzili. Dziwi mnie, dlaczego premier przedstawia projekt, którego nie zna rząd ani klub parlamentarny, który ma go uchwalić - mówił Terlecki. - Rozumiem, że to jest na razie projekt premiera i ministra szkolnictwa wyższego, a potem zobaczymy, co z tego wyniknie - podkreślał.

Na zwołanej później konferencji prasowej podtrzymał swoją opinię, zaznaczając, że nie zna całości projektu. Zapytana o sprawę rzeczniczka PiS-u Beata Mazurek odpowiedziała, że Gowin omawiał założenia ustawy z Jarosławem Kaczyńskim. - Pan minister Gowin doskonale wie, że pan prezes wyraził zastrzeżenia co do niektórych propozycji, o których rozmawiali - wyjaśniła. - Założenia projektu zostały przekazane środowisku naukowemu do recenzji. Spotkały się z krytyką, w części, oczywiście, a nie w całości. Szczególnie w zakresie legislacji. Z tego co wiem, te propozycje mogą też zawierać błędy legislacyjne - podkreślała. Dodała także, że nie wie czy uwagi Kaczyńskiego zostały wzięte pod uwagę.

Minister Gowin do całej sytuacji odnosi się z dystansem i zaznacza, że swoje pomysły konsultował zarówno z kolegami z PiS-u, jak i z całą sejmową komisją edukacji.

Czytaj więcej: 

  • Co opozycja myśli o reformie Gowina?
  • Co o reformie sądzą profesorowie?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Katarzyna Kojzar

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.