Bogusław Kwiecień

Ranking zamożności gmin w Polsce, czyli ile złotówek na głowę

Amfiteatr przy ul. Kopernika w Tarnowie jest jedną z inwestycji, którą w ostatnim czasie zrealizowano w mieście. W obiekcie odbywają się imprezy, w których Fot. Paweł Chwał Amfiteatr przy ul. Kopernika w Tarnowie jest jedną z inwestycji, którą w ostatnim czasie zrealizowano w mieście. W obiekcie odbywają się imprezy, w których bierze udział wielu mieszkańców
Bogusław Kwiecień

Kraków, Tarnów i Zakopane znalazły się wśród najbogatszych miast w kraju za 2017 rok. Tak wynika z opublikowanego właśnie rankingu pisma samorządowego „Wspólnota”. Duży skok zanotował szczególnie Tarnów, który w porównaniu do poprzedniego notowania w kategorii miast na prawach powiatu awansował z 10 na 5 miejsce.

Autorzy tego rankingu biorą pod uwagę dochody gmin z podatków, subwencji rządowych, a także pieniądze pozyskane z funduszy zewnętrznych, w tym źródeł unijnych.

Inwestują w sport i kulturę

Wzrost bogactwa w Tarnowie widać także w liczbach. W przeliczeniu na głowę mieszkańca w porównaniu do 2016 roku daje to o prawie 540 zł więcej - 4801 zł.

Według władz Tarnowa, ten znaczący skok jest efektem większej zamożności samych mieszkańców miasta.

- Widzimy większe dochody z podatków od tarnowian oraz znajdujących się na terenie miasta firm. Jesteśmy komfortowym miastem dla ludzi. Wykonujemy też potężne inwestycje - mówi Piotr Augustyński, zastępca prezydenta Tarnowa ds. rozwoju gospodarczego. - Patrząc na nasz budżet łatwo zauważyć, że mnóstwo pieniędzy przeznaczamy na inwestycje infrastrukturalne - dodaje Piotr Augustyński.

W ostatnich latach miasto zaczęło inwestować w obiekty sportowe i kulturalne. Powstał nowy stadion lekkoatletyczny przy ul. Piłsudskiego, a za 60 mln zł budowana jest hala sportowa Jaskółka.

W centrum miasta przy ul. Kopernika powstał amfiteatr, w którym organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych. Miasto postawiło także na rozwój miejskiej komunikacji. W ostatnich dwóch latach tabor MPK wzmocniło 40 nowych pojazdów.

Czytaj więcej i dowiedz się, które miasta najbardziej poprawiły swoje notowania, a które mają jeszcze długą drogę przed sobą. 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bogusław Kwiecień

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.