Rachunek za eksperyment medyczny. Kto i ile zapłaci królikom?

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Małgorzata Oberlan

Rachunek za eksperyment medyczny. Kto i ile zapłaci królikom?

Małgorzata Oberlan

Po 5 tysięcy zł zadośćuczynienia zamierza domagać się prokuratura dla osób nieświadomie szczepionych na ptasią grypę w Grudziądzu. Płacić ma Przychodnia Kopernika, następca Dobrej Praktyki Lekarskiej. Tymczasem organizacja Public Eye żąda dla jednego z zaszczepionych polskich bezdomnych aż 92 tysięcy euro od koncernu Novartis.

Ciężarna, chorzy psychicznie, bezdomni, seniorzy (których wiek zaniżano), nastolatkowie (którym wiek zawyżano), a nawet pijani - na takiej to grupie 347 osób przychodnia Dobra Praktyka Lekarska z Grudziądza w 2007 roku wykonała eksperyment medyczny. Ludzie ci nie byli świadomi, że z ich udziałem wykonywane są testy szczepionki przeciwko odmianie wirusa ptasiej grypyFluad-H5N1 .

„Przeciw normalnej grypie”

Sprawa była głośna dekadę temu, gdy ujawniono złe praktyki Dobrej Praktyki Lekarskiej - prywatnej przychodni, prowadzonej przez małżeństwo lekarzy: Cezarego S. i Elżbietę P.-S. Placówka ta wzięła udział w programie badań klinicznych nad wspomnianą szczepionką szwajcarskiego koncernu farmaceutycznego Novartis. Sponsorem III fazy badania był niemiecki oddział Novartis Vaccines and Diagnostics GmbH & Co. Badanie prowadzone było w Polsce, Czechach i na Litwie, a obejmowało 4400 uczestników.

Przeprowadzeniem testów w 14 ośrodkach w Polsce zajęła się krakowska firma badawcza Monipol. Jednym z zakwalifikowanych ośrodków była właśnie grudziądzka przychodnia.

- Mówili, że to szczepionka przeciw normalnej grypie. Gdybym wiedział, że to jakieś ptasie eksperymenty, za nic by mnie tam nie zaciągnęli - mówił nam w 2007 roku Jan Frankiewicz, jeden z zaszczepionych bezdomnych.

Kolejny oszukany, Dariusz Kosiński, wspominał, że niejeden jego kompan ze schroniska dla bezdomnych im. Brata Alberta zgłaszał się do szczepienia po alkoholu: - Myślałem, że niektórych powyrzucają na zbity pysk, bo tak zionęli, ale gdzie tam - dziwił się. - Pytali tylko „Jak się pan czuje? Dobrze? To dobrze. A temperatura? 36,6? W porządku”. Nawet nie zaproponowali jej mierzenia...

Więcej na temat afery związanej z eksperymentem medycznym w Grudziądzu i możliwych odszkodowaniach przeczytasz w dalszej części artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.