Psycholog o pseudokibicach: To zwykli gangsterzy WYWIAD

Czytaj dalej
Fot. brak
Patryk Drabek

Psycholog o pseudokibicach: To zwykli gangsterzy WYWIAD

Patryk Drabek

Wielu kiboli dawno straciło kontakt z piłką nożną. Kibicowanie różnym drużynom jest fajne, dopóki nie dochodzi do łamania prawa. Jak uchronić nasze dzieci przed gangami, mówi prof. Daniel Boduszek, psycholog, specjalista z zakresu psychopatii kryminalnej.

Podczas wykładu usłyszałem: jeśli nie będziemy zajmować się własnym dzieckiem, może wyrosnąć nam gangster. Przerażające.
Wszystko zaczyna się w dzieciństwie. Jeśli mamy do czynienia z tzw. rodziną dysfunkcyjną, to pojawia się alkohol, przemoc, a czasami nawet molestowanie seksualne. Następnym problemem jest zaniedbywanie dziecka i brak relacji psychologiczno-emocjonalnej. Chodzi o więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem, które musi wiedzieć, że jest kochane. Do tego dochodzi też kwestia monitorowania, czyli interesowania się tym, co dziecko robi poza domem.

brak

Może być również tak, że gangster wychowa się w zamożnej rodzinie?
Tak, ponieważ trzeba pamiętać o tym, że są czynniki, które wpływają na to bardziej i są takie, które mają mniejsze znaczenie. Dla przykładu: niezwykle istotne jest to monitorowanie, o którym mówiłem i więzi w rodzinie. Ma to nawet większe znaczenie niż to, że mówimy o rodzinie dysfunkcyjnej. Oprócz wymienionych wcześniej czynników bardzo ważna jest również szkoła, ponieważ dziecko funkcjonuje w dwóch środowiskach - dom i okolica oraz właśnie szkoła, w której spędza bardzo dużo czasu. Jeśli jest odrzucone przez inne dzieci, w tym momencie traci poczucie własnej wartości. Uświadamia sobie, że jest nikim. Tymczasem chce być kimś, co jest naturalne. Ludzie powtarzają, że chcą być sobą i nie chcą należeć do żadnej grupy czy organizacji. To bzdura, każdy ma wewnętrzną potrzebę przynależenia.

Co dzieje się z dzieckiem, które zostaje odrzucone?
Dochodzi do kryzysu tożsamości. Dziecko zaczyna zastanawiać się, kim tak naprawdę jest i do której grupy społecznej należy.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Patryk Drabek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.