Krzysztof Błażejewski

Przypominamy kontrowersyjną defiladę w Bydgoszczy sprzed 84 lat działaczy Stronnictwa Narodowego

Tak działacze Stronnictwa Narodowego w Bydgoszczy w 1938 roku witali wojsko polskie Fot. Z archiwum "Expressu" Tak działacze Stronnictwa Narodowego w Bydgoszczy w 1938 roku witali wojsko polskie
Krzysztof Błażejewski

Zanim doszło do aneksji Austrii i Czech, a potem ataku na Polskę 1 września 1939 roku, faszym miał i u nas wielu zwolenników.

Ustrój faszystowski, wprowadzany przez dyktatorów najpierw we Włoszech, potem w Niemczech i Hiszpanii miał zwolenników w wielu krajach europejskich. Po okresie chaosu po zakończeniu I wojny społeczeństwu imponowali „silni” ludzie, pragnący ustanowić „nowy porządek”, dla których pożywką był nacjonalizm. Stronnictwa narodowe w poszczególnych krajach miały spore poparcie, a powstające wówczas w Europie konstytucje, także w Polsce, nosiły znamiona władzy silnej ręki.

Sympatia dla dyktatorów

W Polsce międzywojennej Bydgoszcz, podobnie jak i cała zachodnia część kraju znajdowała się pod dużym wpływem Endecji, której częścią stało się Stronnictwo Narodowe. To ta partia, zapewne urzeczona sukcesami gospodarczymi Niemiec, sympatyzowała z ustrojem dyktatorskim i za wprowadzeniem takiego i u nas się opowiadała.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.