Przychodzi baba do lekarza z RODO. Pacjent nie może być w pełni anonimowy?

Czytaj dalej
Fot. Archiwum, Polska Press
Hanna Walenczykowska

Przychodzi baba do lekarza z RODO. Pacjent nie może być w pełni anonimowy?

Hanna Walenczykowska

Nowe, zaostrzone przepisy ochrony danych obowiązują od 25 maja br. Nie wyeliminowały one jednak konieczności podawania nazwisk np. w poradniach. Także bydgoskich.

W holu jednej z bydgoskich poradni okulistycznych znajdowało się kilkanaście osób; pacjentów i ich opiekunów. Na drzwiach pierwszego gabinetu była karta z informacją o tym, że wewnątrz przechowywane są dane osobowe pacjentów. Zatem, nikt postronny do tego pokoju wchodzić nie powinien.

Nagle otwierają się drzwi do kolejnego gabinetu, wychodzi z niego pielęgniarka i woła: - „Pan Eryk Iksiński!”. Wstaje starszy pan i wchodzi do „zabiegowego”. Pielęgniarka co kilkanaście minut wzywa kolejnych pacjentów po imieniu i nazwisku.
Inna poradnia, także okulistycznej, pacjenci sami pilnują kolejki, ale podczas rejestracji konieczne jest podanie nazwiska. Słyszą je wszyscy, bo poczekalnia jest niewielka.

W przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej nie jest inaczej. W jednej z nich, pacjenci podczas rejestracji do lekarza lub odbioru recept, wyników badań itd. podają swoje dane. Niektórzy lekarze zastanawiają, czy na drzwiach mogą wisieć tabliczki z ich nazwiskami i specjalizacjami.

- Nikt nie powinien wiedzieć u jakiego lekarza leczy się dany pacjent – mówi nam lekarz rodzinny. - Może sobie nie życzyć, żeby inni pacjenci wiedzieli, że chodzi np. do dermatologa. To dla niektórych osób jest wstydliwe.

Zaostrzone przepisy o ochronie danych obowiązują od 25 maja. Do końca czerwca do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpłynęło 756 skarg. Próbowaliśmy ustalić ile z nich dotyczyło Bydgoszczy. Niestety, na odpowiedź musimy czekać w kolejce.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.