Przychodnia jedzie do domu pacjenta, czyli stacje Caritas mają ćwierć wieku

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda

Przychodnia jedzie do domu pacjenta, czyli stacje Caritas mają ćwierć wieku

Krzysztof Ogiolda

160 pielęgniarek z 45 stacji opieki wykonuje w ciągu roku 300 tysięcy wizyt domowych u 15 tysięcy chorych. Wszystko zaczęło się 25 lat temu od decyzji kanclerza Helmuta Kohla i abpa Alfonsa Nossola.

Pierwszą stację opieki otwarto 10 października 1992 roku w Dobrzeniu Wielkim. Na jej potrzeby przystosowano wówczas niepotrzebne, po przeniesieniu lekcji religii do szkół, salki katechetyczne. W czasie poświęcenia obiektu odczytano po polsku i po niemiecku tekst biblijnej przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. A abp Alfons Nossol podkreślił jej zawarte w ostatnim zdaniu przesłanie: Idź i ty czyń podobnie.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.