Przez lata byli wyklęci. Teraz odzyskują twarze

Czytaj dalej
Fot. materiały delegatury IPN
Hanka Sowińska

Przez lata byli wyklęci. Teraz odzyskują twarze

Hanka Sowińska

Czy znajdą „Szarego”? A może zidentyfikują kpt. Tadeusza Ośko? Na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej IPN chce w tym roku przeprowadzić ekshumacje.

Stawili opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Nie godzili się na taką „wolność”. O inny kraj walczyli, o innym marzyli. Dlatego broni nie złożyli.

Mówi się o nich - powojenna konspiracja niepodległościowa. Aż do powstania „Solidarności” była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.

Przez lata oskarżani o ohydne czyny, zostali skazani podwójnie - na śmierć i zapomnienie. A jednak pamięć o nich przetrwała.

Członkowie Oddziału Bydgoskiego Światowego Związku Żołnierzy AK jako pierwsi ufundowali swoim kolegom symboliczny grób tuż przy wejściu na Cmentarz Komunalny przy ul. Kcyńskiej. Był początek lat 90.

W 2012 r. na ceglanym murze powstała „Ściana Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wśród 47 granitowych tabliczek jest i ta, poświęcona Władysławowi Subortowiczowi, żołnierzowi wileńskiego okręgu AK. Działał w specjalnej grupie zajmującej się zwalczaniem komunistów, w 1948 r. został skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Wyrok wykonano w listopadzie 1949 r.

IPN zapowiada , że jesienią na Kcyńskiej rozpoczną się ekshumacje szczątków ofiar komunistycznego terroru (więcej na str. 4 dzisiejszego wydania). Czy uda się odnaleźć np. zbiorową mogiłę członków oddziału Leona Mellera „Jędrusia” (14 osób skazano na karę śmierci, wykonano 9 wyroków)?

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.