Zbigniew Bartuś

Przedsiębiorca to partner, a nie domniemany oszust. Wywiad z Jadwigą Emilewicz

Jadwiga Emilewicz: - Przedsiębiorca na podstawie zapisów Konstytucji Biznesu będzie mógł dochodzić wielu roszczeń, jeśli zdarzy się, że administracja Fot. fot. Bartek Syta Jadwiga Emilewicz: - Przedsiębiorca na podstawie zapisów Konstytucji Biznesu będzie mógł dochodzić wielu roszczeń, jeśli zdarzy się, że administracja potraktuje go w sposób niewłaściwy.
Zbigniew Bartuś

Z krakowianką Jadwigą Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, rozmawia Zbigniew Bartuś.

- Mamy wreszcie Konstytucję Biznesu, ale część przedsiębiorców obawia się, że to będzie bardzo piękny i słuszny kawałek papieru, a w rzeczywistości nic się nie zmieni. Jak by ich Pani uspokoiła?

- Uspokajam ich codziennie, gdy zaczynam wyciągać poszczególne postanowienia Konstytucji. Przedsiębiorcy mówią: „Naprawdę tam się to znalazło?”. Skrócenie czasu przechowywania dokumentacji z 50 do 10 lat, dokumentacja finansowa do 5 lat i tylko elektronicznie… To przykłady uproszczeń. Najważniejsze, że Konstytucja po raz pierwszy od początku przemian buduje zupełnie nową pozycję ustrojową przedsiębiorcy.

- Już nie jest oszustem?

- Nie. Jest kimś, kto wpłaca najwięcej do budżetu państwa i najwięcej osób zatrudnia.

- Polski urzędnik to wie?

- Ja powtarzam to codziennie w Ministerstwie Przedsiębiorczości i staramy się tę wiedzę rozsiewać w całej administracji.

- A minister Teresa Czerwińska, pani koleżanka z Ministerstwa Rozwoju, która została ministrem finansów, mówi to pracownikom skarbówki?

W dalszej części tekstu dowiesz się:

  • co ma stać się teraz zasadą funkcjonowania legislacji?
  • co mówi Jadwiga Emilewicz o kandydowaniu na prezydenta Krakowa?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.