Przed Sądem Okręgowym w Krośnie staneło małżeństwo oskarżone o handel GBL, środkiem odurzającym stosowanym m.in. w "pigułce gwałtu"

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Jefimow
Ewa Gorczyca

Przed Sądem Okręgowym w Krośnie staneło małżeństwo oskarżone o handel GBL, środkiem odurzającym stosowanym m.in. w "pigułce gwałtu"

Ewa Gorczyca

Środek, którym Maciej W. handlował z pomocą żony to GBL. Może być wykorzystywany jako "pigułka gwałtu". Według prokuratury - małżeństwo z pow. sanockiego rozprowadziło co najmniej tonę tego narkotyku.

Oskarżenie Macieja W. i jego żony Gerty to efekt wielowątkowego śledztwa związanego ze sprowadzaniem na masową skalę gamma-butyrolaktonu do Polski, które prowadziła prokuratura w Gdańsku.

Prokurator Michał Gabriel-Węglowski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, który w Sądzie Okręgowym w Krośnie będzie oskarżał Macieja W. i jego żonę, skierował już wcześniej akty oskarżenia w podobnych sprawach do sądów w Gdańsku i Przemyślu. Dwa procesy zakończyły się wydaniem wyroków skazujących, trzeci, w Przemyskim sądzie, zbliża się do końca.

Kiedy w 2009 roku Maciej W. zaczął handlować GBL, substancja ta nie znajdowała się jeszcze na liście środków zakazanych w Polsce (zmieniła to nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z lipca 2015 roku). Była jednak zakazana w USA, a także na tamtym rynku Maciej W. miał odbiorców.

W dalszej części artykułu m.in.

Z ustaleń prokuratury wynika, że Maciej W. nabył ok. trzy tony narkotycznego środka. Sprowadzał go z Niemiec, Holandii, kupował także od mieszkańca pow. przemyskiego. 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Ewa Gorczyca

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.