Przeciętna emerytura na Podkarpaciu wzrosła o 176 zł, niestety koszty utrzymania też

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Józef Lonczak

Przeciętna emerytura na Podkarpaciu wzrosła o 176 zł, niestety koszty utrzymania też

Józef Lonczak

W pierwszym kwartale 2021 roku, w porównaniu z tym samym okresem minionego roku, na Podkarpaciu wzrosły przeciętne emerytury i renty, wypłacane przez ZUS i KRUS – wynika z najnowszych danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

W ciągu ostatniego roku, zwiększyła się liczba emerytów pobierających świadczenia wypłacane przez ZUS, natomiast zmniejszyła się liczba osób pobierających emerytury rolnicze.

Przeciętna emerytura to 2335 zł

Z najnowszego komunikatu Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, wynika, że tzw. przeciętna miesięczna emerytura, wypłacana przez ZUS w województwie podkarpackim w I kwartale 2021 r. wyniosła dokładnie 2334,94 zł. Natomiast renta z tytułu niezdolności do pracy była zdecydowanie niższa i miała wartość 1755,23 zł. Z kolei, renta rodzinna wzrosła do 1992,34 zł.

Warto zauważyć, że pod względem wysokości przeciętnych emerytur, Podkarpacie zajmuje niestety 16. miejsce wśród województw w kraju. Natomiast najwyższą przeciętną emeryturę może się pochwalić województwo śląskie, gdzie ta kwota sięga 3086,24 zł. Dla porównania przeciętna miesięczna emerytura w Polsce, wypłacana przez ZUS w I kwartale 2021 r. wyniosła 2598,69 zł.

O komentarz do powyższych danych i kwot poprosiliśmy ekonomistę.

– Widzimy, że na Podkarpaciu są najniższe emerytury, co jest wynika z faktu, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zarobki w dawnym woj. rzeszowskim i podkarpackim należały do najniższych w kraju. Pod tym względem nasz region zajmował ostanie lub przedostatnie miejsce w Polsce, w efekcie znalazło to teraz odzwierciedlenie w najniższych świadczeniach emerytalnych i rentowych na Podkarpaciu

– wyjaśnia dr Krzysztof Kaszuba, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Rzeszowie.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Józef Lonczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.