Prywatyzacja uzdrowisk wstrzymana. Sąd przyznał rację wojewodzie

Czytaj dalej
Fot. KAG
Agata Pustułka

Prywatyzacja uzdrowisk wstrzymana. Sąd przyznał rację wojewodzie

Agata Pustułka

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi marszałka Wojciecha Saługi i przyznał rację wojewodzie śląskiemu Jarosławowi Wieczorkowi w sprawie dotyczącej zakazu prywatyzacji uzdrowisk w Rabce-Zdroju, Goczałkowicach oraz w Górkach Wielkich. Placówki nie zostaną sprzedane.

Zarząd województwa chciał sprywatyzować uzdrowiska, bo nie ma pieniędzy na remonty i modernizacje. Wszystkie wymagają wielomilionowych inwestycji, np. budowy basenu czy podniesienia standardu pokojów.

Wojewoda Wieczorek od początku zabiegał o wstrzymanie prywatyzacyjnych decyzji, powołując się na interes społeczny. Przeciwko prywatyzacji byli też związkowcy z Solidarności, którzy obawiali się redukcji zatrudnienia. Proces prywatyzacyjny na wniosek wicemarszałek województwa Aleksandry Skowronek miał się odbywać pod nadzorem CBA. O nadzór funkcjonariuszy poprosił też wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, który podejrzewał, że wycena majątku przeznaczonego do prywatyzacji została zaniżona. Ten zarzut odpierały władze samorządowe argumentując, że wyceny dokonali niezależni eksperci.

Od wielu lat władze województwa nie mogą sobie poradzić z kosztownymi uzdrowiskami. Jak argumentują, cały czas ubywa kuracjuszy, zwłaszcza w Rabce - dobre obłożenie jest tylko latem. Ze względu na zanieczyszczenie środowiska placówki mogą też stracić status uzdrowisk. Wtedy trzeba byłoby je zamknąć. Prywatni inwestorzy mogliby być dla uzdrowisk jedynym ratunkiem, a także przynieść zastrzyk gotówki.

Tymczasem dla samorządu wojewódzkiego, w dobie tak wielkiej niepewności w ochronie zdrowia, ważniejsze jest finansowanie działalności szpitali wojewódzkich. W związku z planowanym wprowadzeniem sieci szpitali rozpoczął się proces konsolidacji niektórych placówek.

Marszałek śląski Wojciech Saługa może jeszcze skorzystać z odwołania do Naczelnego Sądu Administracyjnego i - jak mówi Maciej Gramatyka, dyrektor wydziału ds. komunikacji - rozważana jest taka opcja.

- Chcemy jednak poznać uzasadnienie WSA i wtedy podjąć konkretne decyzje - wyjaśnia dyrektor Gramatyka.

ZOBACZ TAKŻE: Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój zimą prezentuje się pięknie [ZDJĘCIA]

Decyzja o prywatyzacji uzdrowisk została podjęta w momencie, gdy wchodziła nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, która zakazywała prywatyzacji. Jednak zarząd województwa i sejmik wyprzedziły decyzję Sejmu. WSA uznał jednak argumentację wojewody.

Zapora Goczałkowice

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.