Dorota Dejmek

Prowadzenie ciąży. Aby dziecko urodziło się zdrowe

Prowadzenie ciąży. Aby dziecko urodziło się zdrowe Fot. fot. ARC
Dorota Dejmek

Jak często odwiedzać lekarza? Jakie badania powinna wykonać przyszła mama? Czy konieczna jest zmiana diety? Jakie leki można przyjmować w czasie ciąży, a z których trzeba zrezygnować? Na pytania odpowiada ginekolog dr n. med. Zbigniew Morawski.

Ile razy w czasie ciąży kobieta powinna udać się do ginekologa? Które badania są niezbędne do kontroli prawidłowego rozwoju dziecka oraz jak powinna wyglądać dieta przyszłej mamy?

Większość ciężarnych kobiet stara się jak najlepiej przygotować do roli mamy. Na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące przebiegu ciąży odpowiada dr n. med. Zbigniew Morawski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.

Konsultacje ginekologa

W ciągu pierwszych dwóch trymestrów ciąży (1-27 tydzień) lekarz ginekolog najczęściej rekomenduje comiesięczne wizyty kontrolne. Następnie ich częstotliwość może się zwiększyć do dwóch wizyt w miesiącu, a po upływie ósmego miesiąca dobrze, aby przyszła mama pojawiała się w gabinecie ginekologa raz na tydzień. Nawet jeżeli czuje się doskonale, nie powinna rezygnować z ustalonych wcześniej regularnych wizyt u lekarza.

Dają one pewność, że ciąża rozwija się prawidłowo, a zdrowiu matki i dziecka nic nie zagraża. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów (np. nagłego i intensywnego bólu brzucha, krwawienia z dróg rodnych) kobieta powinna natychmiast udać się do ginekologa, aby zdiagnozować ich źródło i w razie potrzeby, błyskawicznie wdrożyć pomoc medyczną.

W dalszej części tekstu:

  • Jakie badania należy przeprowadzić podczas ciąży?
  • Jak powinno się wówczas odżywiać?
  • Co to jest karta ciąży

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.