
Profilaktyka. Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii, przypomina, że zlecenie kobiecie ciężarnej testu w kierunku HIV jest obowiązkiem lekarza prowadzącego ciążę. Badanie powinien wykonać też ojciec dziecka.
Zakażenie HIV może zostać przeniesione z zakażonej matki na jej dziecko. W ponad 90 proc. przypadków do zakażenia dzieci HIV dochodzi w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią. Jeśli kobieta wie o zakażeniu, a podczas ciąży pozostaje pod opieką nie tylko ginekologa-położnika, ale także specjalisty zajmującego się terapią osób zakażonych, wówczas ryzyko to wynosi ok. 1 proc.
Cel nowej odsłony kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać” to przypomnienie kobietom o znaczeniu wzięcia pełnej odpowiedzialności za zdrowie własne i dziecka oraz przełamanie oporu przed trudnymi rozmowami na ten temat. Kolejna edycja kampanii będzie miała miejsce na przełomie listopada i grudnia.
50 procent kobiet
Ocenia się, że na świecie ok. 50 proc. dorosłych z HIV to kobiety. W naszym kraju zakażone kobiety stanowią ok. 30 proc. nowych przypadków. Najwięcej jest ich w grupie wiekowej 31-40 lat, nieco mniej wśród osób w wieku 41-50 lat. To kobiety przeważnie ze średnim wykształceniem, z dużych miast, mające stałego partnera.
I zwykle jest tak, że to od tego partnera się zakażają. Stały partner, „porządny facet”, usypia czujność kobiet. Uważają, że w takim związku HIV im nie grozi. Rozpoznanie następuje więc u nich później niż u mężczyzn. Kobiety nie robią badań, nawet przed i w okresie ciąży. Zaledwie 25 proc. ciężarnych ma wykonany test, który - co warto wiedzieć - jest obligatoryjny.
W dalszej części tekstu:
- Kiedy najlepiej wykonać badanie w kierunku HIV?
- W jaki sposób ojciec dziecka może wykonać test?
Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów
- dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
- codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
- artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
- co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.