Dorota Dejmek

Prosty test, który uchroni dziecko przed zakażeniem HIV

Każda matka zrobi wszystko, aby dziecko urodziło się zdrowe Fot. Fot. 123RF Każda matka zrobi wszystko, aby dziecko urodziło się zdrowe
Dorota Dejmek

Profilaktyka. Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii, przypomina, że zlecenie kobiecie ciężarnej testu w kierunku HIV jest obowiązkiem lekarza prowadzącego ciążę. Badanie powinien wykonać też ojciec dziecka.

Zakażenie HIV może zostać przeniesione z zakażonej matki na jej dziecko. W ponad 90 proc. przypadków do zakażenia dzieci HIV dochodzi w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią. Jeśli kobieta wie o zakażeniu, a podczas ciąży pozostaje pod opieką nie tylko ginekologa-położnika, ale także specjalisty zajmującego się terapią osób zakażonych, wówczas ryzyko to wynosi ok. 1 proc.

Cel nowej odsłony kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać” to przypomnienie kobietom o znaczeniu wzięcia pełnej odpowiedzialności za zdrowie własne i dziecka oraz przełamanie oporu przed trudnymi rozmowami na ten temat. Kolejna edycja kampanii będzie miała miejsce na przełomie listopada i grudnia.

50 procent kobiet

Ocenia się, że na świecie ok. 50 proc. dorosłych z HIV to kobiety. W naszym kraju zakażone kobiety stanowią ok. 30 proc. nowych przypadków. Najwięcej jest ich w grupie wiekowej 31-40 lat, nieco mniej wśród osób w wieku 41-50 lat. To kobiety przeważnie ze średnim wykształceniem, z dużych miast, mające stałego partnera.

I zwykle jest tak, że to od tego partnera się zakażają. Stały partner, „porządny facet”, usypia czujność kobiet. Uważają, że w takim związku HIV im nie grozi. Rozpoznanie następuje więc u nich później niż u mężczyzn. Kobiety nie robią badań, nawet przed i w okresie ciąży. Zaledwie 25 proc. ciężarnych ma wykonany test, który - co warto wiedzieć - jest obligatoryjny.

W dalszej części tekstu:

  • Kiedy najlepiej wykonać badanie w kierunku HIV?
  • W jaki sposób ojciec dziecka może wykonać test?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.