Grzegorz Skowron

Projekt budżetu państwa na rok 2019. Co dostanie Małopolska?

Projekt budżetu państwa na rok 2019. Co dostanie Małopolska?
Grzegorz Skowron

Projekt budżetu państwa na rok 2019, który rząd przyjął w ubiegłym tygodniu, trafił już do Sejmu. Jak co roku w planie wydatków uwzględniono inwestycje realizowane w Małopolsce.

Najwięcej pieniędzy będzie na nowe drogi i modernizację linii kolejowych. Budowa trasy ekspresowej S7 na odcinkach Lubień - Rabka i Kraków - granica województwa świętokrzyskiego czy dobudowa drugiej pary torów kolejowych w centrum Krakowa - to dwie największe inwestycje transportowe w Małopolsce, finansowane z funduszy centralnych. Ale w przyszłorocznym budżecie nie określono konkretnej kwoty, jaka zostanie wydana na drogi i kolej w naszym regionie. Wydatki będą zależeć od postępu prac na poszczególnych placach budowy. Nawet jeśli pojawią się jakieś opóźnienia, to te inwestycje mają gwarancje finansowe w kolejnych latach. W najbliższym czasie na nowe drogi i linie kolejowe w województwie małopolskim zostanie wydane co najmniej kilka miliardów złotych.

Za to kończą się dwa ważne rządowe programy wieloletnie dotyczące inwestycji w ochronie zdrowia. Chodzi o nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego oraz przebudowę Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Na nowy szpital zarezerwowano 205,8 mln zł, na przebudowę placówki leczącej dzieci - 21,2 mln zł.

Czytaj więcej:

  • Jak zostanie sfinansowany zakup wyposażenia
  • W projekcie budżetu państwa na 2019 rok są też zadania od lat finansowane z pieniędzy centralnych. Na co zostaną przekazane?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grzegorz Skowron

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.