Prof. Rafał Chrzan: Człowiek nie zawsze wygląda jak w atlasie

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Iwona Krzywda

Prof. Rafał Chrzan: Człowiek nie zawsze wygląda jak w atlasie

Iwona Krzywda

Po latach spędzonych w holenderskich szpitalach, prof. Rafał Chrzan spakował walizki i zdecydował się na powrót do Polski. W Krakowie pomaga maluchom ze schorzeniami urologicznymi i przywraca uśmiech dzieciom, które muszą się mierzyć ze wstydliwym nietrzymaniem moczu. Tematem wciąż u nas tabu.

W budynku poradni Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu gabinety urologów są jedynymi, pod drzwiami których mali pacjenci nie muszą godzinami oczekiwać na swoją wizytę.

Długie „posiedzenia” w poczekalni, do których rodzice zdążyli niemal przywyknąć, przeszły do historii dzięki jednej prostej zmianie – każde dziecko do swojego lekarza jest umawiane na konkretną godzinę i wystarczy, że w placówce pojawi się chwilę wcześniej. – Zależy nam, żeby nie marnować czasu rodziców – podkreśla prof. UJ dr hab. med. Rafał Chrzan, kierownik oddziału urologii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. 

– Taki system ma jednak i wady. Jeśli wszyscy pacjenci są zapisywani na godz. 8 rano i kilku z nich się nie zgłosi lekarz szybciej kończy pracę i może przejść do kolejnych obowiązków. W przypadku naszej poradni jest inaczej. Mamy zarezerwowany określony czas dla konkretnego chorego, kiedy dziecko nie przychodzi tracimy minuty, które moglibyśmy poświęcić innemu. Dziennie jesteśmy w stanie przyjąć mniej osób, a poradni trudniej na siebie zarobić – dodaje.

Nowe zasady na prokocim­skiej urologii – dobrze znane z prywatnych placówek – to efekt decyzji prof. Chrzana. Dyrekcja lecznicy powierzyła mu stanowisko szefa oddziału blisko dwa lata temu. Specjalista trafił pod Wawel prosto z Holandii, gdzie przez ponad dziesięć lat pracował w szpitalach uniwersyteckich w Utrechcie oraz Amsterdamie.

W dalszej części tekstu:

  • Jak prof. Rafał Chrzan został chirurgiem?
  • Czym zajmuje się w krakowskiej lecznicy?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.