Prof. Piotr Buła o AI: Im dłużej samoświadomość będzie zarezerwowana wyłącznie dla ludzi, tym lepiej dla nas jako ludzkości!

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Marek Długopolski

Prof. Piotr Buła o AI: Im dłużej samoświadomość będzie zarezerwowana wyłącznie dla ludzi, tym lepiej dla nas jako ludzkości!

Marek Długopolski

- Samoświadomość nie jest jeszcze zagadnieniem z zakresu sztucznej inteligencji i miejmy nadzieję, że nie będzie nim jeszcze w perspektywie wielu lat. Im dłużej samoświadomość będzie zarezerwowana wyłącznie dla nas, ludzi, tym lepiej dla nas jako ludzkości! – zaznacza prof. UEK dr hab. dr h.c. Piotr Buła, prorektor ds. współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, kierownik Katedry Zarządzania Międzynarodowego UEK.

Prof. PIOTR BUŁA: - Sztuczną inteligencję tworzy człowiek, jest ona wytworem jego intelektu. To człowiek zatem powinien określić granice jej stosowania.
Anna Kaczmarz Prof. PIOTR BUŁA: - AI pozwala na szybsze i bardziej efektywne rozwiązywanie problemów
***

- Panie Profesorze, po co nam sztuczna inteligencja, skoro mamy własną?

- Ludzkość nieustannie się uczy i na proces ten składają się co najmniej dwa elementy - poznawanie samych siebie oraz poznawanie innych ekosystemów. Nauka coraz bardziej wnikliwie „analizuje” ludzkie potrzeby i tworzy narzędzia, które mają nam ułatwić życie lub też umożliwić przekraczanie kolejnych barier. W efekcie powstają rozwiązania, takie jak sztuczna inteligencja, które mogą być wykorzystywane zarówno w procesie badania różnych zjawisk, jak i w codziennym życiu. Sztuczna inteligencja może wspomagać ludzką inteligencję w wielu dziedzinach, takich jak przykładowo diagnostyka medyczna, automatyzacja produkcji czy analiza danych oraz w wielu innych. AI pozwala na szybsze i bardziej efektywne rozwiązywanie problemów oraz wspiera podejmowanie decyzji.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Marek Długopolski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.