Problemy z zabezpieczeniem ŚDM

Czytaj dalej
Fot. fot. adam wojnar
Klaudia Stabach

Problemy z zabezpieczeniem ŚDM

Klaudia Stabach

ŚDM. Wierni modlą się przed Światowymi Dniami Młodzieży, a władze miasta nadal borykają się z zabezpieczeniem tego wydarzenia.

Konferencja prasowa poświęcona prezentacji raportu dotyczącego bezpieczeństwa w czasie ŚDM została przełożona.


Autor: Joanna Urbaniec

Kilka dni temu dokument dostarczono do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu i komendanta głównego policji, ale nie został on tam zaakceptowany. Przedstawiciele Biura Prasowego Wojewody Małopolskiego nie chcieli nam powiedzieć, czego konkretnie dotyczyły uwagi w raporcie.

Wiadomo natomiast, że jednym z problemów organizacyjnych było stworzenie planu ewakuacyjnego w podkrakowskich Brzegach. Organizatorzy chcieli zamknąć odcinek autostrady A4, ale Ministerstwo Infrastruktury nie wyraziło na to zgody. Jak podał rmf24.pl, teraz pojawił się plan utworzenia specjalnej drogi ewakuacyjnej prowadzącej z Brzegów na autostradę.

Dodatkowo rząd zapewni wojskowy szpital polowy i możliwość stworzenia lotniczego mostu powietrznego do ewentualnej ewakuacji rannych.

Całodobowe call center

Od 25 lipca do 2 sierpnia, dzwoniąc na całodobowy telefon informacji medycznej (12 661 22 40), będzie można uzyskać informacje w sześciu językach obcych (angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim i rosyjskim). Ponadto w tych dniach numer będzie obsługiwać zwiększona liczba pracowników. Dzwoniący będą mogli zdobyć informacje na temat usług opieki zdrowotnej, czasu oczekiwania na świadczenia medyczne, godzin pracy aptek czy programów polityki zdrowotnej finansowanych przez Kraków i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przygotowanie wolontariuszy do pracy w call center trwało kilka tygodni. - Jednym z zadań wolontariuszy jest filtrowanie pytań, na które będą odpowiadać bezpośrednio, a w przypadku bardziej szczegółowych kwestii - kierować do konkretnej sekcji komitetu organizacyjnego - wyjaśnia Łukasz Schibowski, koordynator call center.

Modlitwa o pokój

Wczoraj minęła kolejna rocznica urodzin Jana Pawła II. Obchody zorganizowane na rondzie ŚDM w Brzegach połączone zostały z modlitwą o pokój na świecie, którą zwieńczyło wypuszczenie 31 gołębi. W ten sposób nawiązano do zbliżających się 31. Światowych Dni Młodzieży.

Ponadto w każdą majową niedzielę wierni gromadzą się na rondzie ŚDM i poprzez wspólną modlitwę przygotowują się na przyjazd papieża Franciszka.

Współpraca Piotr Rąpalski

Klaudia Stabach

Komentarze

4
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Ratownik

Epidemia wirusa ZIKA i ludzkie tragedie skutkiem ŚDM w Krakowie. Episkopat naraża miliony ludzi na zakażenie wirusem ZIKA przez przyjeżdzających z Ameryki Południowej i terenów epidemii.

Aspektów zapewnienia bezpieczeństwa jest znacznie więcej.
Jak zwykle w mediach omawiane są te wszystkim znane i typowe.
Ale to nie wystarczy, bo wydarzenie nie jest typowe, a sytuacja na świecie od momentu ogłoszenia lokalizacji Światowych Dni Młodzieży zmieniła się diametralnie.
Zwłaszcza w zakresie istniejących zagrożeń, zarówno terrorystycznych jak i epidemiologicznych. Zwłaszcza te ostatnie są bardzo trudne do uchwycenia ze względu na dynamikę zmian.
Założenia tego gigantycznego przedsięwzięcia opracowane rok temu są już często nieaktualne, tak samo jak jego polityka bezpieczeństwa . Dobitnym przykładem jest całkowite lekceważenie epidemii wirusa ZIKA jaka ma miejsce w kilkunastu krajach z których zamierza przyjechać do Polski ponad 40 tysięcy osób. Polski rząd opiera się na historycznych i już nieaktualnych założeniach, że "polskie" komary nie przenoszą tego wirusa. Niestety występujące w Polsce komary pospolite (Culex pipiens) także przenoszą wirusa ZIKA !
Potwierdzają to najnowsze (marzec 2016) badania naukowców z Brazylii i USA.
Jeśli, jak to jest planowane, zostaną wpuszczone do Polski osoby będące nosicielami ZIKI, to grozi Polsce katastrofa epidemii ZIKI . Wirusa niszczącego układ nerwowy a ponadto powodującego małogłowie płodu - potworne kalectwo na całe życie - wirusa na którego nie ma szczepionki.
Tak więc nie jest tylko ważne czy uczestnicy będą w stanie sie wydostać z Brzegów czy Błoń - jeszcze ważniejsze jest w jakim stanie zdrowia i z jakimi konsekwencjami będziemy się borykać w efekcie tego wydarzenia.
A o tym już nikt nie myśli, zwłaszcza zadowolony z siebie Parszywka. Przecież : "Spotkanie przebiegło bardzo dobrze, wszyscy byli zadowoleni" - grzech pychy i samolubstwa.
Oragnizatorzy ukrywają problem !

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.