Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim": Rocznica powstania powinna być świętem jeszcze w tym roku

Czytaj dalej
Fot. Kancelaria Prezydenta
Grzegorz Okoński

Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim": Rocznica powstania powinna być świętem jeszcze w tym roku

Grzegorz Okoński

Rozmowa z Andrzejem Dudą, prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy Pan Prezydent spodziewa się, że upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w postaci wprowadzenia święta państwowego wpłynie na wzrost świadomości Polaków i jednocześnie na zainteresowanie się historią?

Andrzej Duda: Mam nadzieję, dlatego, że siłą rzeczy rocznica będzie co roku wspominana, odnotowywana w kontekście nie tylko daty, ale i płynących z niej wartości. I jest to potrzebne tym bardziej, że dotąd kwestia Powstania Wielkopolskiego była w skali kraju trochę zapomniana i pomijana. Jeszcze kilka lat temu wielu ludzi, zwłaszcza młodych nie wiedziało, że taki zryw miał miejsce, podobnie jak nie znało organicznej działalności Wielkopolan. Trzeba więc przypominać, że to był jeden z ważnych fundamentalnych elementów odzyskania niepodległości i scalania państwa polskiego w 1918, 1919 i 1920 roku. Święto powinno sprawić, że ta wiedza stanie się wiedzą powszechną - i się bardzo z tego cieszę! Święto stanie się więc kolejną cegiełką dokładaną do dzieła upamiętniania Powstania, tak jak i ludzi, którzy w nim uczestniczyli, którzy z takim samym oddaniem bronili ojczyzny w wojnie polsko – bolszewickiej. Uważam, że nie można wyobrazić sobie państwa polskiego bez historii Ostrowa Tumskiego, Ostrowa Lednickiego, katedr w Gnieźnie i Poznaniu, jak i bez Powstania Wielkopolskiego.

Kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia święta?

Chciałbym, by jeszcze w tym roku można było uczcić pamięć o Powstaniu poprzez wprowadzenie święta. To nie jest formalnie duży projekt - choć znaczenie jego jest istotne! - mam nadzieję zatem, że jeszcze w tym miesiącu trafi on do pani marszałek Sejmu.

Czyli że w tym roku będziemy mogli śpiewać Marsyliankę Wielkopolską nie tylko w Poznaniu, Kaliszu, Lesznie, Koninie, czy w Pile?

Tak, chciałbym, by ta pieśń mogła faktycznie uświetnić święto jeszcze w 2021 roku. Pamiętam, że gdy w 2018 roku miałem przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w poznańskich obchodach setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, apelowałem o oddolne działanie Wielkopolan, by o Powstaniu mówiono nie tylko przy okazji rocznic i składania kwiatów pod pomnikami, ale w kontekście radości ze zwycięstwa, dumy z bycia Polakiem, utożsamiania się z ideami, które budowały i umacniały odrodzone państwo w bardzo trudnej sytuacji międzynarodowej po I wojnie światowej. Dlatego cieszę się, że tak samo myślą Wielkopolanie, którzy złożyli podpisy – i nadal to robią – w ramach dążenia do uznania 27 grudnia jako święta. Cieszę się, że w tak krótkim czasie mogę liczyć na taki zdecydowany odzew.

Jakie działania mogłyby towarzyszyć wprowadzeniu święta, by faktycznie miało ono wymierne znaczenie?

Myślę, że prasa wielkopolska i jej Czytelnicy robią tu przysłowiową dobrą robotę, informując, przybliżając nieznane nieraz informacje i dokumenty z archiwów rodzinnych. To jest i będzie bardzo potrzebne. Podobnie warto przygotowywać różnego rodzaju programy dokumentalne, pokazujące Powstanie i jego bohaterów. I ostatnia rzecz, ale bardzo ważna - Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które powstaje w Poznaniu przy wsparciu środków z budżetu państwa. Wiem, że Wielkopolanie mówią z dumą, że to – nasze powstanie – ale śmiem twierdzić, że dzięki takim działaniom i propagowaniu powstania, wszyscy, nie tylko w regionie, powiedzą – nasze powstanie!

Na sukces powstania złożyła się nie tylko sama walka z bronią w ręku, ale i wcześniejsza, wieloletnia praca Wielkopolan. Czy głoszona przez nich idea pracy organicznej może być atrakcyjna dla Polaków w dzisiejszych czasach?

Myślę, że ta idea nie tylko była atrakcyjna, ale i jest nadal. Mam nadzieję, że nigdy nie przyjdzie nam walczyć z bronią w ręku o niepodległość, ale że za to będziemy rozwijali się tak, jak uczyli twórcy koncepcji pracy organicznej, jako jeden organizm, w oparciu o wiedzę, instrumenty ekonomiczne, rozsądek i umiejętność organizowania się. Wielkopolska ma tu doświadczenie i jest absolutnym liderem, inne regiony mogą brać z niej przykład.

Czy święto 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy?

Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem dziś w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego. Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmowi, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.