Ryszard Warta

Prezes wystawia i wbija nóż [MINĄŁ TYDZIEŃ, OPINIA]

Zbigniew Rasielewski pierwszy na starcie wyścigu o fotel prezydenta Torunia. Który będzie na mecie? Fot. Ryszard Warta Zbigniew Rasielewski pierwszy na starcie wyścigu o fotel prezydenta Torunia. Który będzie na mecie?
Ryszard Warta

Wreszcie mamy pierwszego najzupełniej oficjalnego kandydata w wyborach prezydenta Torunia. Na dodatek zapowiedzianego przez najpotężniejszego w tej chwili polityka w Polsce. Sam prezes Jarosław Kaczyński ogłosił wczoraj, że w Toruniu kandydatem PiS będzie Zbigniew Rasielewski.

I od razu zresztą wbił nóż w powagę tej kandydatury tłumacząc, że Zbigniewa Rasielewskiego nie ma na warszawskiej prezentacji, bo „decyzja w sprawie jego wystawienia zapadła zupełnie w ostatniej chwili”. Prezes dodał też: „myśmy byli w dobrym porozumieniu z prezydentem Zaleskim, ono trwa, ale jednak wystawimy własnego kandydata”.

Jeśli więc PiS tak ceni sobie współpracę z dotychczasowym prezydentem, to po co wystawia mu konkurenta? Z punktu widzenia wielkiej polityki powód jest prosty; duża, rządząca partia z czysto wizerunkowych względów musi pokazać, że stać ją na wystawienie swej drużyny we wszystkich największych, wojewódzkich miastach kraju.

Sprawa się mocno komplikuje na lokalnym, toruńskim poziomie. Zbigniew Rasielewski ma atuty: młody, sympatyczny, niewątpliwie znający maszynerię funkcjonowania miasta. Zna ją dobrze, bo od ładnych kilku lat i dwóch kadencji jest wiceprezydentem, czyli jednym z najbliższych współpracowników Michała Zaleskiego, jedną z twarzy jego ekipy. Podstawowy problem jest więc taki: jeśli ktoś uważa, że Zaleski rządzi miastem dobrze, to nie zagłosuje na „wice” tylko na prezydenta. A jeśli ktoś uważa, że w mieście czas na zmianę, tym bardziej nie zagłosuje na jednego z zastępców Zaleskiego. I kółko się zamyka.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Ryszard Warta

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.