Prawie gotowi na przyjęcie papieża [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Fot. Agnieszka Rogalska
Grzegorz Skowron

Prawie gotowi na przyjęcie papieża [WIDEO]

Grzegorz Skowron

Światowe Dni Młodzieży. Dotychczas zarejestrowało się niespełna 600 tys. pielgrzymów. Mimo to Kościół spodziewa się ok. 2 mln osób.

Do 15 maja mają być znane ostateczne plany zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży. Ale w sobotę szefowa rządowego zespołu ds. organizacji tego wydarzenia Beata Kempa oraz wojewoda małopolski Józef Pilch przedstawili w Krakowie obecny stan przygotowań.

Według wojewody służby odpowiedzialne za organizację ŚDM przygotowane są już na 80 proc. Plany zapewnienia bezpieczeństwa, opieki medycznej oraz organizacji ruchu w Krakowie i Małopolsce zatwierdził już rząd. Ale nadal nie wszystko jest dopięte na ostatni guzik.


autorka: Joanna Urbaniec

Apel o noclegi

Wielką niewiadomą nadal jest liczba uczestników ŚDM. Jeszcze niedawno mowa była o 2,5 mln pielgrzymów. Dziś Kościół zakłada, że na kulminacyjne uroczystości w podwielickich Brzegach przybędzie ok. 2 mln ludzi.

Tymczasem dotychczas zarejestrowało się niespełna 584,5 tys. pielgrzymów. - Zawsze na Światowe Dni Młodzieży rejestruje się jedna trzecia tych, którzy ostatecznie na nie przyjeżdżają - tłumaczy ksiądz Adam Parszywka z Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Na dzisiaj organizatorzy mają problem z zapewnieniem noclegów wszystkim zarejestrowanym uczestnikom. Osoby prywatne, szkoły, hotele i hostele gotowe są przyjąć ok. 250 tys. osób. A potrzeba jeszcze co najmniej 150 tys. łóżek. - Dlatego nadal apelujemy o przyjmowanie pielgrzymów - mówi ks. Parszywka.

Część uczestników będzie spać w namiotach wojskowych. Żołnierze mają ich ustawić aż 5 tysięcy! Pielgrzymi będą spać nie tylko w samym Krakowie i jego okolicach, ale też w diecezjach tarnowskiej, katowickiej oraz kieleckiej.

Zagrożenia

Nawet jeśli pielgrzymów będzie mniej niż pierwotnie zakładano, to i tak nie da się uniknąć utrudnień. Pierwsze ograniczenia w ruchu pojawią się już 23 lipca, czyli na trzy dni przed oficjalnym rozpoczęciem. Potem z dnia na dzień będzie ich coraz więcej.

Wstępne plany zakładają, że najwięcej ludzi będzie przemieszczać się pieszo. I to założenie raczej się nie zmieni. Miejska komunikacja, mogąca przewieźć w ciągu godziny do 57 tys. pasażerów, będzie tylko uzupełnieniem. O korzystaniu z prywatnych samochodów lepiej zapomnieć. I to nie tylko ze względu na tłumy ludzi idących ulicami. Część jezdni zostanie zamieniona w parkingi dla autokarów, których do Krakowa może przyjechać nawet 15 tys. A dla chcących ominąć Kraków zostaną przygotowane trasy objazdowe nawet w odległości 60 km od naszego miasta.

Większy kłopot będzie wtedy, gdy koniec lipca okaże się deszczowy, bo wtedy łąki w podwielickich Brzegach nie będą w stanie przyjąć pielgrzymów. Wojewoda Pilch nie kryje, że wtedy może dojść do przeniesienia głównych uroczystości na krakowskie Błonia.

Ale policja przygotowuje się też na inne zagrożenie. Chodzi o wprowadzanie do obiegu podrabianych pieniędzy, także obcej waluty. - To może nie jest największe zagrożenie, ale będą tu ludzie ze 177 krajów, pojawią się nie tylko dolary i euro, pokusa, by oszukać innych będzie duża - mówi insp. Tomasz Miłkowski, komendant małopolski policji.

Specustawa to nic nowego

- Mamy jasny przekaz: kochani, jest bezpiecznie - zapewnia Beata Kempa. - Zapraszamy wszystkich na spotkanie z Ojcem Świętym - dodaje. Jej zdaniem zapewnieniu bezpieczeństwa służy przede wszystkim specustawa uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm. Minister Kempa przypomina, że zawarte w niej przepisy obowiązywały podczas Euro 2012 i dobrze się sprawdziły.

Specustawa reguluje także zasady udzielania pomocy medycznej podczas ŚDM, ułatwi uzyskanie wiz w polskich placówkach konsularnych za granicą oraz montowanie tymczasowych stacji bazowych telefonii komórkowej.

Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Katarzyna

Bardzo jestem ciekawa kto zaproponował aby miejscem spotkania były tereny pod Wieliczką.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.