Tomasz Trepka

Prawdziwy fenomen Polskiego Państwa Podziemnego

Prawdziwy fenomen Polskiego Państwa Podziemnego
Tomasz Trepka

27 września 1939 roku w Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski – tajna organizacja niepodległościowa. Data ta jest uznawana za początek istnienia Polskiego Państwa Podziemnego. Dziś możemy mówić o jego prawdziwym fenomenie w skali światowej. Polakom udało się stworzyć sprawnie działające, rozbudowane i zakonspirowane struktury państwowe.

Powstaniu Służby Zwycięstwu Polski towarzyszyło wiele inicjatyw oddolnych. Tak było między innymi na Kielecczyźnie. Historycy szacują dziś, że w regionie świętokrzyskim działało od 1939 roku około 30-40 różnych organizacji konspiracyjnych. Dzięki prężnej działalności udało się je połączyć w jedną, scentralizowaną strukturę.


Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego polegał nie tylko na prowadzeniu bieżącej walki z okupantami, ale również na przygotowaniu planów wybuchu powstania powszechnego, a nawet stworzeniu wizji powojennej Polski. Niestety pomimo wielu sukcesów w okresie II wojny światowej, przesłanie przywódców polskiego rządu emigracyjnego oraz zakonspirowanych struktur w kraju nie mogło zostać w pełni zrealizowane. - dowiedz się więcej

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.