Jerzy Surdykowski

Prawda o bogu? Wiara, nadzieja i miłość

Prawda o bogu? Wiara, nadzieja i miłość
Jerzy Surdykowski

Język nauki ukazuje Boga potężnego i niepojętego, ale odległego, obojętnego i bezosobowego, na kształt rozmiłowanego w matematyce Stworzyciela u Leibniza albo Brahmana hinduistów.

Język miłości ukazuje maleńkiego Jezuska w żłobie, macierzyńską Marię, zatroskanego Józefa, aż na koniec tegoż samego Chrystusa w triumfie zmartwychwstania po zbawicielskiej męce na krzyżu.

Język Biblii głosi srogiego, muskularnego i nieraz gniewnego Boga Ojca z długą, siwą brodą. A cóż powiedzieć o obrazach Boga w innych religiach? Wszystkie te wizerunki są może nie tyle nieprawdziwe, ile ułomne. Jak więc dotrzeć do Boga? Jaki jego obraz powinniśmy nosić w sercu i odtwarzać w umyśle?

***

Niestety, nie istnieje dostępna dla nas, ludzi, prawda o Bogu; jest tylko wiara, nadzieja i miłość - trzy podstawowe ewangeliczne cnoty. Dobrze, że chrześcijaństwo wynosi je tak wysoko, bo to właśnie one łączą zlewiska wszystkich rzek wielkich religii. Musi nam wystarczyć intuicja mądrego poganina Heraklita, który mówił o Logosie - słowie, a może niewyrażalnym słowami pojęciu, ale także o racjonalności, która stoi za wszystkim, co istnieje. „Na początku było słowo...” - powtarza po nim Biblia.

Ale nasz niepohamowany teotropizm żąda obrazu bóstwa na miarę możliwości ludzkiego rozumu. I tylko dlatego natworzyliśmy tyle wyobrażonych postaci Boga, nieraz nawzajem się wykluczających i śmiertelnie powaśnionych.

Jak dojść w tym do prawdy, jak odnaleźć sens?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Jerzy Surdykowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.