Pracownicy naukowi, doktoranci i studenci protestowali przeciwko Ustawie 2.0 Jarosława Gowina

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Tomasz Wersocki

Pracownicy naukowi, doktoranci i studenci protestowali przeciwko Ustawie 2.0 Jarosława Gowina

Tomasz Wersocki

Pod rektoratem UMK miał miejsce protest przeciwko tzw. Konstytucji dla Nauki ministra Jarosława Gowina. Nie był liczny – zebrało się kilkadziesiąt osób.

Wczorajszy protest studentów, doktorantów i pracowników naukowych toruńskiego uniwersytetu był demonstracją wsparcia dla strajku odbywającego się na Uniwersytecie Warszawskim. Tamtejsi studenci nie akceptują rozwiązań ustawy zwanej Konstytucja dla Nauki przygotowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Protest i pismo władz

- Chcemy wyrazić swoje zaniepokojenie planowanymi zmianami w prawie o nauce i szkolnictwie wyższym oraz sposobami ich konsultacji i procedowania - mówił Jakub Osiński, student polonistki z Wydziału Filologicznego UMK.

Wśród prawie 25 protestujących próżno było szukać transparentów, ponieważ jak sami zaznaczyli „ani miejsce, ani rzecz, o którą walczymy nie jest stosowna do tego typu manifestacji”. Większość z osób przybyłych pod rektorat UMK stanowili pracownicy naukowi lub doktoranci. Samych studentów można było policzyć na palcach jednej ręki.

Jeszcze tego samego dnia rektor i prorektorzy UMK wystosowali oświadczenie - podkreślając w nim, że „projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym (tzw. Konstytucja dla Nauki) tworzy dogodne warunki dla koniecznych zmian w organizacji i funkcjonowaniu polskich uczelni, zwiększenia jakości kształcenia, a w ślad za tym otwiera szanse dla rozwoju nauki. Analiza proponowanych zmian nie potwierdza obaw o zakres autonomii uniwersytetów. Przeciwnie, ustawa przenosi na poziom uczelni szereg decyzji dotyczących sposobu ich organizacji, w tym wewnętrznej struktury, i wzmacnia pozycję Senatów”.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Wersocki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.