Pracowity koniec 2018 roku dla urzędników, pracowników handlu i gastronomii

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Hanna Walenczykowska

Pracowity koniec 2018 roku dla urzędników, pracowników handlu i gastronomii

Hanna Walenczykowska

W sylwestra Bydgoskie urzędy: miasta, ZUS i NFZ pracować będą tak, jak w każdy powszedni dzień. W Nowy Rok będą obowiązywały „niedzielne” zasady.

Sprawdziliśmy, co bydgoszczanie mogą załatwić w urzędach w ostatni dzień roku. Piszemy również, do której będą czynne największe sieci handlowe i galerie.

Urzędy pracują normalnie

Mieszkańcy będą mogli załatwić swoje sprawy w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Jak nas poinformowała Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy urząd w sylwestra pracował będzie tak jak w każdy inny, powszedni dzień.
Tak samo ma pracować Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy oraz bydgoski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS przyjmować będzie klientów do godziny 15 i jest to bardzo ważna wiadomość dla przedsiębiorców. Mają oni już tylko siedem dni roboczych, by zmienić wysokość składek.

- Już od stycznia 2019 r. wchodzi w życie tak zwany Mały ZUS – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. - Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą na mniejszą skalę mogą płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorcy, którzy chcą w 2019 roku skorzystać z tego rozwiązania muszą to zgłosić do ZUS do 8 stycznia.

Dzięki niej już od nowego roku najmniejsze firmy będą mogły uiszczać niższe, adekwatne do osiąganych przychodów składki na ubezpieczenie społeczne, a nie – jak do tej pory – w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie.

- Mały ZUS, obok „ulgi na start” i preferencyjnej stawki ZUS przez pierwsze dwa lata działalności gospodarczej – tłumaczy Krystyna Michałek - to kolejny element wsparcia dla najmniejszych przedsiębiorców. To rozwiązanie dla najmniejszych przedsiębiorców, których roczne przychody z prowadzonej działalności gospodarczej nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. jest  to 63 tys. zł).

Według szacunków MPiT z nowych przepisów skorzysta blisko 200 tys. najmniejszych przedsiębiorców, co przyniesie im prawie 5,4 mld zł oszczędności na przestrzeni 10 lat.

Sklepy będą czynne

Dzisiaj bydgoszczanie będą mogli zrobić normalne zakupy. Sklepy będą czynne, niektóre nawet do godziny 23.
W sylwestra do godz. 16 zrobimy zakupy w: Focus Mall i Zielonych Arkadach w Bydgoszczy,  Centrum Handlowe Auchan w Bydgoszczy (hipermarket zostanie zamknięty o godz. 19). O godz. 18 swoje podwoje zamkną sklepy sieci: Lidl, Kaufland i Tesco. Do godz. 19 otwarte będą Biedronki i hipermarkety Auchan. Natomiast dopiero o godz. 23 zakończą pracę w sklepach sieci Żabka i Freshmarket.
Sklepy sieci Żabka w sylwestra będą otwarte od 6.00 do 23.00.
Natomiast, w Nowy Rok obowiązują takie same zasady działalności handlowej jak w niedziele objęte ograniczeniami handlu.

Pomoc medyczna

Dzisiaj czynne powinny być wszystkie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej. Potem (po godz. 18) opiekę nad pacjentami przyjmą placówki nocnej i świątecznej pomocy.

Przypominamy, że świadczenia te udzielane w dni powszednie po godzinie 18.00 do 8.00 rano dnia następnego i całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. 

Porady lekarskie są udzielane doraźnie w warunkach ambulatoryjnych lub w domu chorego w przypadkach zachorowań, z wyłączeniem stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Ponadto udzialane będą także: świadczenia pielęgniarskie zlecone przez lekarza, wynikające z udzielonej porady, świadczenia pielęgniarskie realizowane w warunkach ambulatoryjnych lub w domu chorego, zlecone przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego, wynikające z potrzeby zachowania ciągłości leczenia.
W sylwestrowy wieczór i cały Nowy Rok aż do środy rano pracować będą m.in. przychodnia przy ul. Królowej Jadwigi oraz poz w Wielospecjalistycznym Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym przy ul.Kurpińskiego 5.

Film w Nowy Rok

Z danych zamieszczonych na stronach internetowych wynika, że bydgoszczanie będą mogli spędzić pierwszy dzień 2019 roku w kinie. Czynne we wtorek będą m.in.: Multikino, „Helios” oraz Cinema City.

Sylwester pod chmurką.
https://expressbydgoski.pl/sylwester-20182019-kto-wystapi-podczas-koncertow-sylwestrowych-tvn-polsat-tvp-2-lista-1012019-r/ar/13699174

Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.