Praca dla cudzoziemców jest, ale na zezwolenia czekają długie miesiące

Czytaj dalej
Fot. fot. Zdjęcie ilustracyjne/Anna Kaczmarz
Katarzyna Paczewska

Praca dla cudzoziemców jest, ale na zezwolenia czekają długie miesiące

Katarzyna Paczewska

Urzędy zasypują wnioski lawinowo rosnącej liczby cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Czas legalizacji ich pobytu w kraju w ciągu czterech lat wydłużył się ponad trzykrotnie - z 64 do 206 dni. W skrajnym przypadku cudzoziemiec na wydanie decyzji czekał ponad trzy lata - podaje Najwyższa Izba Kontroli.

- O zezwolenie na pracę staram się sześć-siedem miesięcy i cały czas czekam. To i tak krócej, bo znajomi w Warszawie czekają już dziewięć miesięcy i dłużej - mówi Oleg z Ukrainy, którego zagaduję pod urzędem. Ma ok. 30 lat, mówi dobrze po polsku i ze znajomym czeka na godzinę na którą zarejestrował się w urzędzie. - Pierwszy raz jestem w Polsce, chcę tu pracować w restauracji. Gdyby była taka możliwość może być praca nawet na stałe. Tu zarabia się więcej niż u nas.

Obok stoi Wasilij, który też czeka na pozwolenie, ma ponad 50 lat, przyjechał z Ukrainy, zna podstawy polskiego. Rwie się do pracy: - Chcę pracować tu. Gdziekolwiek, by tylko była robota, byle dobrze płacili. Tu można zarobić o połowę więcej. Gdyby tylko było pozwolenie - dodaje.

Fala wniosków zalewa urzędy

Od kilku lat lawinowo rośnie liczba obywateli innych państw, głównie ze Wschodu, rozpoczynających pracę w Polsce. Przyjeżdżają głównie z Ukrainy, ale też Białorusi, a nawet odległego Nepalu za pracą. 11 800 cudzoziemców w regionie posiada aktualnie ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce (nie mylić z liczbą wydanych zezwoleń na pobyt w danym roku) - wynika ze statystyk na stronie Migracje.gov.pl. Najwięcej jest ich w Mazowieckiem 118 026.

W latach 2014-2018 cudzoziemcy złożyli łącznie blisko 732 tys. wniosków o legalizację ich pobytu w Polsce, w tym ponad 649 tys. dotyczyło pobytu czasowego (18 202 w Kujawsko-Pomorskiem), a blisko 69 tys. pobytu stałego (1 162 w regionie) oraz blisko 14 tys. pobytu rezydenta długoterminowego UE (239 u nas). Rozstrzygnięcia wydano w 560 tys. przypadków - blisko 474 tys. cudzoziemców otrzymało decyzję pozytywną (84,5 proc.) - podaje NIK. 172 tys. wniosków z tego okresu wciąż oczekuje na rozpatrzenie.

Ile średnio trzeba czekać na wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Czytaj w dalszej części artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Katarzyna Paczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.