Poznań: Nowe budynki Domu Dziecka na Wildzie zostaną oddane do użytku już we wrześniu

Czytaj dalej
Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie
Agnieszka Nguyen

Poznań: Nowe budynki Domu Dziecka na Wildzie zostaną oddane do użytku już we wrześniu

Agnieszka Nguyen

Już za niecałe dwa miesiące zakończą się prace związane z budową nowej siedziby Domu Dziecka nr 2 na poznańskiej Wildzie. Przy ulicy Pamiątkowej powstają trzy budynki, dwa przeznaczone dla podopiecznych placówki oraz budynek administracyjny. W nowych budynkach będzie mogło zamieszkać 28 dzieci.

Zbliża się zakończenie prac związanych z budową nowej siedziby Domu Dziecka nr 2 przy ulicy Pamiątkowej w Poznaniu. Wznoszenie trzech nowych budynków rozpoczęło się jesienią ubiegłego roku. Dzieci mają zamieszkać w nich już we wrześniu.

Czytaj też: Poznań: Hostel Interwencji Kryzysowej potrzebuje artykułów na wyposażenie. Brakuje garnków, kołder, poduszek i pościeli

- W sierpniu przewiduje się zakończenie odbiorów i przekazanie budynków do eksploatacji. Od tego momentu nastąpi etap wyposażania pomieszczeń w niezbędne sprzęty przez dyrektora placówki

- mówi Maja Chłopocka-Nowak, kierownik ds. komunikacji i koordynacji inwestycji z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Budynki mieszkalne będą miały w dwa piętra (387 mkw). Znajdzie się w nich część wspólna – pokój dzienny jadalnia, kuchnia, pokój TV, pokój zabaw i toaleta oraz pomieszczenia towarzyszące – pokój personelu, pokój gościnny i pokój spotkań, pomieszczenia gospodarcze, pralnia z suszarnią i pomieszczenia porządkowe.

Na drugim piętrze budynków mieszkalnych znajdą się sypialnie dla 14 dzieci (pięć pokoi 2-osobowych o pow. 13–17 mkw i cztery pokoje 1-osobowe o pow. 10 mkw), pokój do nauki, cztery pomieszczenia wc z prysznicem, magazyn i pomieszczenia porządkowe.

Czytaj też: Wielkie domy dziecka znikną? Przynajmniej na papierze [ZDJĘCIA]

Budynek administracji będzie miał 372,80 mkw powierzchni użytkowej. Znajdzie się w nim część wspólna - świetlica z magazynem, salka terapeutyczna, pokój logopedy, pedagoga, psychologa, pokój pielęgniarki, toaleta oraz pomieszczenia gospodarcze i socjalne. Na piętrze znajdą się pomieszczenia administracyjne – pokój dyrektora, sekretariat, administracja, księgowość, sala spotkań oraz część techniczna w postaci archiwum i część socjalna - aneks kuchenny, pomieszczenie socjalne, toaleta i pomieszczenie porządkowe.

- Wszystkie budynki przystosowano do użytkowania przez osoby niepełnosprawne

- zapewnia kierownik ds. komunikacji i koordynacji inwestycji PIM.

Czytaj też: Fundacja Animal Security przygarnia chore i bezdomne zwierzaki. Teraz sama potrzebuje pomocy

Jak informuje PIM, budowa nowej siedziby dla Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu to kolejny etap procesu standaryzacji poznańskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, czyli doprowadzenia do spełniania przez nie warunków określonych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z 9 czerwca 2011 roku. Według niej "w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego można umieścić, w tym samym czasie, łącznie nie więcej niż 14 dzieci oraz osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej".

Czytaj też: Zbierają pieniądze na remont mieszkania, by stworzyć sterylne warunki dla Ignasia, którego czeka przeszczep szpiku

Czas przeznaczony na spełnienie tych warunków kończy się 1 stycznia 2021 roku. W Poznaniu pierwszą z takich placówek, wybudowaną przez Poznańskie Inwestycje Miejskie, otwarto w kwietniu na Naramowicach przy ul. Sarmackiej i Aragońskiej.

Agnieszka Nguyen

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.