Poznań nie umie upamiętnić powstańca wielkopolskiego – czy Warszawa zdąży nas wyręczyć?

Czytaj dalej
Fot. Klub Byłych Żołnierzy 7 Pułku
Grzegorz Okoński

Poznań nie umie upamiętnić powstańca wielkopolskiego – czy Warszawa zdąży nas wyręczyć?

Grzegorz Okoński

Konstanty Skąpski, generał brygady, powstaniec wielkopolski i dowódca spod Monte Cassino, nie ma u nas szczęścia – kilkakrotnie mógł zostać patronem ulicy bądź skweru w Poznaniu, bo kilka razy jego sprawa miała trafić pod obrady radnych. Trafiła też do Warszawy, gdzie generał pracował w Ministerstwie Spraw Wojskowych – tamtejsza rada odmówiła, jednak... nie gasi nadziei: jeśli Poznań nie poradzi sobie z uwiecznieniem pamięci swojego oficera i powstańca, to stolica nie wyklucza „przygarnięcia” go do siebie.

Klub Byłych Żołnierzy 7. Pułku Saperów Wielkopolskich i Ich Rodzin puka do drzwi Urzędu Miasta od dwóch lat. Ma jedną prośbę – chce upamiętnić postać zasłużonego Wielkopolanina, oficera, który w Poznaniu w styczniu 1919 roku został dowódcą 1 kompanii I Baonu Saperów Wielkopolskich, później był dowódcą batalionu, walczył na Froncie Południowym i Północnym Powstania Wielkopolskiego, a w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 roku otrzymał order Virtuti Militari za ocalenie sztabu 17 Dywizji Piechoty przed atakiem bolszewickiej konnicy.

W Poznaniu Konstanty Skąpski dosłużył się stopnia podpułkownika, tu pracował przy ul. Rolnej. W czasie II wojny światowej zasłużył na swój kolejny Virtuti Militari, tym razem za dowodzenie saperami w bitwie pod Monte Cassino. Nie siedział bynajmniej w sztabie – przelatywał nad umocnieniami obsadzonymi przez Niemców niewielkim samolotem, by rozpoznać lepiej punkty oporu i był na linii walk, gdzie dowodził saperami, usuwającymi miny i formującymi przejścia dla szturmujących żołnierzy polskich.

- Chcieliśmy upamiętnić postać generała Skąpskiego, a w jego osobie poznańskich saperów, z jedynego saperskiego pułku w przedwojennych dziejach Wojska Polskiego, który otrzymał order Virtuti Militari - mówi Włodzimierz Becker, z Klubu Byłych Żołnierzy 7. Pułku Saperów Wielkopolskich i Ich Rodzin.

O tym, czy generał z Poznania będzie patronem jednej z ulic w Warszawie dowiesz się w dalszej części artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.