Łukasz Koleśnik

Powstanie druga farma solarna. My zaś zyskamy niższe opłaty

Jedna farma fotowoltaiczna w okolicach Gubina już działa. Wiceprezes Przedsiębiorstwa Energetycznego Gubin, Wojciech Wojciechowski przyznaje, że to największa Fot. Przedsiębiorstwo Energetycznego Gubin, Jedna farma fotowoltaiczna w okolicach Gubina już działa. Wiceprezes Przedsiębiorstwa Energetycznego Gubin, Wojciech Wojciechowski przyznaje, że to największa taka instalacja w Polsce. Oczyszczalnia zbuduje drugą farmę.
Łukasz Koleśnik

Nowe panele słoneczne zostaną zainstalowane przy oczyszczalni ścieków w Gubinie. Przyniesie to oszczędności.

- Kolejne solary? Widocznie się to u nas przyjęło. Jeszcze trochę i powstanie małe miasteczko z samych paneli - śmieje się napotkany na ulicy Stefan Kozłowski.

Miasto przygraniczne już zasłynęło w Polsce z tego powodu, że ma największą farmę fotowoltaiczną. Inwestycja zrealizowana została przez Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin. Działka mająca prawie 3 hektary jest zabudowana panelami słonecznymi. Farma o mocy 1,5 MW oznacza, że może zaspokoić zapotrzebowania 800 domostw. Ogromna energia jest też potrzebna w dużych instalacjach jak oczyszczalnia.

Przedsiębiorstwo Oczyszczalnia Ścieków Gubin - Guben już od dawna planowało wybudowanie własnej farmy fotowoltaicznej. Jednak przez długi czas to się nie udawało. Jak przyznaje prezes z polskiej strony, Dariusz Bocheński, to znacznie pomogłoby w funkcjonowaniu oczyszczalni. - Pracujemy nad projektem już od ponad dwóch lat. Mieliśmy zamiar pozyskać fundusze zewnętrzne, pracując z urzędami w Gubinie i Guben. Z funduszami pomocowymi w ostatnich latach było jednak sporo kłopotów i pieniędzy nie udało się zdobyć - wyjaśnia prezes Bocheński.

Dlatego też zarząd oczyszczalni zdecydował, że wykona inwestycję z własnych pieniędzy. - Cały poprzedni proces poszukiwania pieniędzy trochę nas przyblokował. Mogliśmy poczekać na nowe rozdanie funduszy pomocowych, jednak doszliśmy do wniosku, że nie warto ryzykować i ponownie tracić czas - informuje prezes.

Zdecydowali się więc zainwestować na raty w farmę fotowoltaiczną, która powstanie przy oczyszczalni ścieków w trzech etapach. Kiedy dokładnie?- Pozostały nam do załatwienia jedynie sprawy administracyjne. Potrzebujemy dwóch dokumentów od panów burmistrzów z Gubina i Guben, ale to tylko formalność. Planujemy, że budowa instalacji ruszy już w pierwszym kwartale przyszłego roku - przyznaje Dariusz Bocheński.

Dzięki temu powstaną oszczędności. Co to jednak oznacza dla mieszkańców? Wszystko wskazuje na to, że mogą spaść opłaty za wywóz nieczystości do oczyszczalni. - Na to właśnie liczymy - przyznaje burmistrz Bartłomiej Bartczak.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.