Agata Flak

Powracają stare choroby. Grozi nam epidemia odry? Według lekarzy, główną przyczyną jest brak szczepień

W tym roku w Europie zmarło kilkadziesiąt osób, a tysiące zachorowało na choroby, na które mamy skuteczne szczepionki. Fot. K.Łokaj W tym roku w Europie zmarło kilkadziesiąt osób, a tysiące zachorowało na choroby, na które mamy skuteczne szczepionki.
Agata Flak

Epidemia odry szaleje dziś na Ukrainie. Wirus dotarł już do innych państw Europy i z jego powodu choruje coraz więcej osób, również w Polsce. Powracają także choroby, o których już dawno zdążyliśmy zapomnieć. To m.in. przez szerzący się ruch antyszczepionkowców.

W Polsce w ubiegłym roku na odrę zachorowały 63 osoby, a u 38 z nich przebieg choroby był na tyle poważny, że musiały być leczone w szpitalu - wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny.

Chorych w tym roku jest więcej.

- Mamy już drugie tyle zachorowań na odrę - mówi lek. med. Janusz Kaliszczak, specjalista chorób zakaźnych, epidemiolog, pediatra. Według niego, z niewiadomych przyczyn przestaliśmy bać się chorób zakaźnych, a zaczęliśmy bać się szczepień.

- Wiadomo, że powikłania po chorobach zakaźnych występują zdecydowanie częściej niż problemy po szczepieniach - dodaje lekarz. Mowa chociażby o zapaleniu mięśnia sercowego lub zapaleniu opon mózgowych.

Bez szczepień powrócić mogą także choroby zakaźne, o których zdążyliśmy zapomnieć: krztusiec, gruźlica, polio, błonica czy tężec.

Mimo to zwolenników dobrowolnego szczepienia przybywa.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Specjaliści od chorób zakaźnych zaprzeczają również tezom zwolenników dobrowolnego szczepienia, z których wynika, że szczepionki mogą wywoływać autyzm."

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Agata Flak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.