Grzegorz Kozakiewicz

Powiat żarski pięknieje

Piękny neogotycki budynek przy ul. 9 Maja w Żarach zyska nowy dach Fot. Grzegorz Kozakiewicz Piękny neogotycki budynek przy ul. 9 Maja zyska nowy dach. Konserwacji poddana zostanie także wieżyczka i zegar.
Grzegorz Kozakiewicz

Nowe dachy, ocieplenia, rozbudowa oddziałów Szpitala na Wyspie. W starostwie powiatowym trwają pracowite wakacje.

Blisko 600 tys. zł kosztować ma wymiana dachu na budynku dawnej „samochodówki”. Zabytkowy obiekt zyska nowe rynny i instalację odgromową. Konserwacji poddane zostaną elementy architektoniczne i zegar na wieżyczce. Wykonawcą jest konsorcjum, w skład którego wchodzi Optim - Bud z Gorzowa i Jank - Bud z Kłodawy. To jedyny oferent, który podjął się tak trudnego zadania.

- To stary dach, całymi latami nie remontowany. Zwyczajnie przeciekał - mówi Janusz Dudojć, starosta żarski.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które powstaje w miejsce Zespołu Szkół Samochodowych ma być wizytówką edukacji zawodowej w powiecie. Wkrótce ruszą prace w budynku „C”, skąd wyprowadza się Łużycka Wyższa Szkoła Humanistyczna. Od września będzie się tam mieściła bursa i niewielka kawiarenka. W warsztatach szkolnych pojawią się sterowane numerycznie obrabiarki.

359 tys. zł. pochłonie wymiana poszycia dachowego i ocieplenie przegród budowlanych w Zespole Przychodni Psychologiczno - Pedagogicznych przy ul. Wrocławskiej. Tu zlecenie także przypadło konsorcjum z północy województwa. Umowa podpisana została w piątek.

Na początku miesiąca ruszyła także termomodernizacja filli Szpitala na Wyspie w Lubsku. Na oddziale opieki paliatywnej przebudowana zostanie piwnica i przyłącze wodociagowe.

Piękny neogotycki budynek przy ul. 9 Maja w Żarach zyska nowy dach
Grzegorz Kozakiewicz Piękny neogotycki budynek przy ul. 9 Maja zyska nowy dach. Konserwacji poddana zostanie także wieżyczka i zegar.

- Pomieszczenia te są w opłakanym stanie. Regularnie są zalewane, trudno utrzymać tam czystość - przyznaje starosta wyrażając przy tym nadzieję, że być może w przyszłości uda się uruchomić tam szerszy zakres usług medycznych. - Chciałbym by nasz szpital zyskał rangę regionalną. Mamy w powiecie ponad sto tysięcy mieszkańców, kwitnie życie gospodarcze. To argumenty za tym, by móc konkurować o środki z Zieloną Górą i Gorzowem.

Póki co starostwo boryka się z wydatkami na szpital we własnym zakresie. Niedawno doszło do otwarcia wyremontowanego oddziału wewnętrznego. Tydzień temu ruszyła rozbudowa ginekologii i oddziału dziecięcego. Jego koszt docelowo wynieść ma ponad 5 mln zł. Powiat liczy, że do prac dołoży się gmina miejska. Rozmowy trwają.

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.