Pomagali przy nawałnicach. Minister powiedzieli, że marzą o Orliku

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak/zdjęcie ilustracyjne
Arkadiusz Marciszek

Pomagali przy nawałnicach. Minister powiedzieli, że marzą o Orliku

Arkadiusz Marciszek

- Wypłacimy pieniądze na remonty szkół od ręki - zapewniła Anna Zalewska. Będą też pieniądze na wypoczynek poszkodowanych dzieci.

W poniedziałek w samo południe szefowa MEN spotkała się z nauczycielami, przedstawicielami samorządu w szkole w Nowej Cerkwi. To właśnie tam, kilka godzin po nawałnicy trafiły dzieci z obozu harcerskiego w Suszku. Trzeba dodać, że szkoła wciąż jest miejscem działania lokalnego sztabu kryzysowego, a jej dyrekcja i pracownicy wykazują się ogromną determinacją w pomocy poszkodowanym.

- Jestem w szkole, o której słyszała cała Polska, a kto wie, czy nie pół świata. Chcę podziękować dyrekcji, pracownikom i pani kurator za to wszystko, co zrobili w tej trudnej sytuacji - mówiła Zalewska.

Z informacji przekazanych przez kuratorów oświaty wynika, że w wyniku nawałnic w całym kraju, uszkodzonych zostało prawie 190 budynków, w tym: 164 szkoły, 25 przedszkoli oraz 4 placówki oświatowe.

Zalewska zapewniała, że rząd ma pieniądze na remonty budynków oświatowych, jednocześnie dodała, że w większości nie są to uszkodzenia na dużą skalę. Ale nawałnice zniszczyły nie tylko budynki, ale także boiska, ogrodzenia, tereny wokół szkół i przedszkoli. - Będziemy wypłacać pieniądze na wszystkie naprawy od ręki, bez absoltunie zbędnej zwłoki - zapewniała Anna Zaleska. Obiecała też pomoc w naprawie budynków przedszkoli. - Pomimo tego, że są one zadaniem własnym gmin - mówiła minister.

Uruchomiono też pulę na zasiłki dla dzieci w wysokości od 500 do 1 tysiąca złotych. Łącznie na ten cel rząd przeznaczył 5 mln zł. Będą również pieniądze na wypoczynek poszkodowanych dzieci i pomoc psychologiczną dla nich i ich rodziców.

Po krótkiej konferencji prasowej minister zwiedziła szkolną izbę pamięci i salę gimnastyczną, która pełni obecnie rolę magazynu pomocy humanitarnej.

- Podczas spotkania pani minister podziękowała za ratowanie harcerzy z Suszka. To naprawdę miły gest - stwierdził Zbigniew Szczepański, wójt gminy Chojnice.

- Jestem dumna z postawy mieszkańców naszej wsi podczas tragicznej nocy, kiedy próbowali dotrzeć do harcerzy w Suszku - mówiła dyrektor szkoły Alina Kamińska.

Wójt poinformował, że przedstawiciele mieszkańców poprosili minister o sfinansowanie w ramach podziękowania za zaangażowanie, budowy Orlika. - W rozmowie ze mną pani Zalewska powiedziała, że będzie się mocno starała o wygospodarowanie pieniędzy na ten cel - mówił wójt.

Z Nowej Cerkwi minister Zalewska jechała do Parchowa w powiecie bytowskim. Właśnie do tej gminy - jak zapewniła - trafi specjalistyczny autobus do przewozu dzieci, również niepełnosprawnych. Ten dotychczasowy został całkiem zniszczony podczas nawałnicy.

Arkadiusz Marciszek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.