Dorota Stec-Fus

Polskie wynalazki medyczne niedostępne dla naszych pacjentów

Prof. Dariusz Dudek prezentuje najnowsze technologie w kardiologii Fot. archiwum konferencji Prof. Dariusz Dudek prezentuje najnowsze technologie w kardiologii
Dorota Stec-Fus

Zdrowie. Polskie firmy, w tym krakowska MST, konstruują najnowocześniejsze urządzenia medyczne. Niestety, korzystają z nich głównie zagraniczne szpitale.

Urządzenie do echokardiografii przezprzełykowej, ułatwiające maksymalnie bezpieczne dla pacjenta zabiegi na sercu, to efekt siedmioletniej pracy krakowskiej firmy Medical Simulation Technologies.

- Jako jedno z nielicznych odzwierciedla ono w 100 procentach anatomię serca - podkreślał prof. Andrzej Gackowski, prezentując aparaturę podczas zainaugurowanej wczoraj w Krakowie międzynarodowej Konferencji New Frontiers in Interventional Cardiology.

Cena tego urządzenia waha się od 25 do 48 tys. dolarów, w zależności od wyposażenia. Na jego zakup nie zdecydował się dotąd żaden polski szpital. Uczyniła to natomiast amerykańska firma, która dystrybuuje aparaturę, m.in. do niemieckich i austriackich lecznic.

Wystąpienia przedstawicieli MTS - podobnie jak innych firm prezentujących się na konferencji - nie pozostawiają wąpliwości, że konieczne jest pilne ich doinwestowanie.

W dalszej części tekstu:

  • Ile kosztuje w pełni zautomatyzowana apteka?
  • Jaki jeszcze inny interesujący wynalazek pojawił się podczas konferencji?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Stec-Fus

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.