Polskie drogi są bardzo niebezpieczne. Ten rok przyniósł jednak poprawę

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Marek Weckwerth

Polskie drogi są bardzo niebezpieczne. Ten rok przyniósł jednak poprawę

Marek Weckwerth

Gdyby za niechlubną statystykę wypadków śmiertelnych przyznawać medale, Polska nagrodzona zostałaby brązowym. W Unii Europejskiej „lepsze” są tylko Rumunia i Bułgaria.

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETCS) podaje w najnowszym raporcie, że na polskich drogach ginie średnio 85 osób na 1 milion mieszkańców. W Bułgarii ten wskaźnik wynosi 90, zaś w Rumunii aż 96. Natomiast średnia zgonów we wszystkich 27 krajach unijnych wynosi 51 na 1 mln mieszkańców.

Pod tym względem najbezpieczniejszym krajem jest Norwegia, w której na drogach śmierć ponosi średnio 20 osób na 1 mln mieszkańców. W dobrej czołówce znalazły się również Szwecja i Szwajcaria (średnio 22 zgony).

Według ostatnich danych (od 1 stycznia do 21 grudnia) Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zginęły 124 osoby (wobec 209 w tym samym okresie roku ubiegłego). W całym 2019 roku wypadków nie przeżyło 2011 osób i był to rekord nie notowany od lat. Więcej o sytuacji na polskich drogach w dalszej części artykułu. 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Marek Weckwerth

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

nad_Brdą

Jakie kary otrzymują sprawcy wypadków na drodze ? Najczęściej jest to max kilkaset złotych za znaczne przekroczenie ograniczenia prędkości, wymuszenie pierwszeństwa, złamanie zakazu wyprzedzania. Za spowodowanie wypadku z ofiarami śmiertelnymi - kara więzienia 2-3 lata ,czasem w zawieszeniu gdyż sprawca nagle okazuje się chory. Czego więc sprawcy mieliby się bać. Zacznijmy do zmiany systemu sądowniczego ,szczególnie względem sprawców zdarzeń na drogach gdyż takich sytuacji jest najwięcej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.