Katarzyna Dudek

Polski hummus czyli pasta z fasoli

Polski hummus czyli pasta z fasoli           Fot. 123RF
Katarzyna Dudek

Pamiętaj, trzeba mieć spiżarnię pełną strączków i kasz, a głodu nie zaznasz - powtarzała mi zawsze moja babcia. Robiła to z takim przejęciem, jakby za chwilę miała wybuchnąć wojna albo jakaś inna katastrofa. Wzięłam to więc sobie do serca.

W słoikach, ciasno ułożonych na najważniejszej kuchennej półce, zawsze przechowuję więc kilka rodzajów rodzimej fasoli, ziarna słonecznika i dyni, nieprażoną grykę oraz kilka rodzajów kaszy jęczmiennej.

To lokata na zimę, na dni, gdy nie znajdę nic ciekawego w lodówce, gdy nie będzie mi się chciało chciało iść na zakupy. Zapasy do tych słoików robię właśnie teraz.

Gdy przyglądam się kulinarnym trendom, wiem jedno - babci nie spodobałoby się, że nasz stary dobry weteran wojenny, który wykarmił pokolenia - fasola Jaś - został praktycznie wyparty przez soję, fasolę czerwoną i ciecierzycę. Sama bardzo je lubię, ale o dawnych bohaterach również nie zapominam.

Przyrządzając fasolkę po bretońsku zawsze gotuję Jasia znacznie więcej. Nadwyżka nadaje się idealnie na sycące smarowidło do kanapek.

Domowa pasta do chleba z białej fasoli była w naszej rodzinie jedzona już na wiele lat zanim tak modny i popularny stał się hummus. Warto więc wrócić do tego smaku i zainwestować w sezonowe strączki.

Młoda fasola gotuje się znacznie szybciej, nie wymaga nawet namaczania. Słonecznik, olej z pestek dyni, sok z cytryny i garść świeżego koperku wyniosą fasolę na zupełnie nowy poziom. Śniadanie mistrzów - podano.

Domowa pasta z fasoli do chleba

Składniki na miseczkę pasty:

Przygotowanie:

Składniki pasty, oprócz koperku, zmiksować w blenderze. Koperek posiekać i dorzucić do pasty. Wymieszać. Gotową pastą smarować ulubione pieczywo.

Przechowywać w lodówce do 5 dni.

Katarzyna Dudek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.