Policja buduje nowe komendy za miliony

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Maciej Czerniak

Policja buduje nowe komendy za miliony

Maciej Czerniak

W najbliższych latach w regionie na budowy i remonty budynków policji pójdzie ponad 110 mln zł. Do tej pory na ten cel już wydano około 48 mln.

Gigantyczne inwestycje w policji zaplanowane do roku 2020 to część tzw. planu standaryzacji komend i komisariatów. Do tej pory budowy i remonty około 400 policyjnych budynków w całym kraju pochłonęły ponad 1 mld złotych.

- Pieniądze na ten cel w całości pochodzą z budżetu państwa - słyszymy w biurze prasowym MSWiA.

W Kujawsko-Pomorskiem do tej pory zakończone zostały prace w kilku komendach.

- Zrealizowano inwestycje między innymi w Koronowie, Chełmży, Sępólnie Krajeńskim i Tucholi - mówi nadkom. Maciej Daszkiewicz, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

W Tucholi policjanci nową siedzibę mają od dwóch miesięcy. Budowa gmachu przy ulicy Dworcowej trwała od połowy 2014 roku i pochłonęła prawie 15 mln zł. Tym samym opuścili stary, niespełniający już wymogów infrastruktury budynek u zbiegu ulic Pocztowej i Świeckiej.

- W budynku oprócz pokoi biurowych jest też zespół pomieszczeń dla osób zatrzymanych z trzema dwuosobowymi celami, pomieszczenie z trenażerem strzeleckim i siłownia - wyjaśnia podinsp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa kujawsko-pomorskiej KWP. - W kompleksie znajdują się też garaże z sześcioma stanowiskami dla samochodów służbowych. Obiekt ma wszystkie wymagane instalacje, w tym niskoprądowe, alarmowe i monitoring. Pamiętano też o zapleczu kynologicznym z kojcami i wybiegiem dla psów. W siedzibie tucholskiej policji pracować może około 100 osób.

Budowy i remonty, które do tej pory zakończono w kujawsko-pomorskim garnizonie policji, pochłonęły już ponad 48 mln zł, ale to nie koniec.

Wśród najważniejszych zadań, które mają zostać zrealizowane w najbliższych latach w naszym regionie, jest między innymi projekt przeniesienia do nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Z niefunkcjonalnego i ciasnego budynku przy ulicy Fordońskiej część wydziałów zostanie ulokowana w gmachu policyjnym przy ulicy Chodkiewicza 32. Ta lokalizacja ma swoje uzasadnienie, bo znajduje się po sąsiedzku z komisariatem Śródmieście, największym na terenie miasta i z gmachem Komendy Wojewódzkiej Policji.

- Realizacja tego projektu jest uzależniona od pozyskania środków z Regionalnego Programu Operacyjnego - zaznacza Daszkiewicz. Inwestycja ma zostać zakończona do 2020 roku. Pierwszym będzie utworzenie Policyjnego Centrum Dowodzenia dla województwa. Ma ono kosztować 12 mln zł i - o ile uda się pozyskać pieniądze w ramach RPO - prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Drugi etap to przeniesienie do wyremontowanego gmachu kierownictwa komendy oraz, m.in. wydziału kryminalnego.

Inne budowy o łącznym kosztorysie około 70 mln zł to nowe komendy i komisariaty policji w Dobrzejewicach, Rypinie, Wąbrzeźnie, na Osowej Górze i w Świeciu. Do roku 2020 mają zostać również zostać przeprowadzone remonty istniejących już budynków w Aleksandrowie Kujawskim, Chełmnie, Strzelnie, Toruniu, Mroczy i Ciechocinku.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.