Polacy stają się coraz mniej pobożni. Z roku na rok spada liczba wiernych

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Grażyna Starzak

Polacy stają się coraz mniej pobożni. Z roku na rok spada liczba wiernych

Grażyna Starzak

Kościół. W każdą niedzielę odprawia się w Polsce niemal 48 tys. mszy św. Z roku na rok spada jednak liczba osób, które w nich uczestniczą.

W minioną niedzielę we wszystkich parafiach w Polsce - a jest ich ponad 10,5 tys. - odbyło się liczenie wiernych. Na podstawie uzyskanych wyników zostanie uaktualniona „mapa religijności Polaków”. Dane zbierane począwszy od 1980 r. wskazują, że poziom religijności mierzony uczestnictwem w niedzielnej mszy w ciągu ostatnich 10 lat z roku na rok spada.

Każdego roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przesyła do parafii poprzez kurie diecezjalne kwestionariusz, w którym prosi proboszczów o przeprowadzenie w określoną niedzielę liczenia wiernych obecnych na każdej mszy i przystępujących do komunii świętej. - Do liczenia wiernych wybieramy zawsze tzw. przeciętną niedzielę, która nie przypada w jakieś szczególne święto lub uroczystość, co z kolei bardziej niż zwykle zmotywowałoby ludzi do uczestniczenia we mszy św. - wyjaśnia ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK, dodając, że to przypadek, iż w tym roku był to akurat dzień wyborów samorządowych.

Liczenie wiernych organizują proboszczowie parafii. To oni powołują zespół osób, które oddzielnie liczą kobiety i mężczyzn, dziewczynki i chłopców oraz przystępujących do komunii św. Przed końcem nabożeństwa wierni są proszeni, aby wychodzili z kościoła „powoli i gęsiego”. Liczy się wszystkie osoby powyżej siódmego roku życia wychodzące z kościoła.

Czytaj więcej:

  • Jaka jest liczba wiernych regularnie praktykujących w diecezji krakowskiej
  • Ilu wiernych jest w jednej z najbardziej znanych parafii w kraju

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.