Polacy chętnie przekazują 1% podatku na organizacje pożytku publicznego

Czytaj dalej
Aleksandra Żuberek

Polacy chętnie przekazują 1% podatku na organizacje pożytku publicznego

Aleksandra Żuberek

Polacy chętnie przekazują 1% podatku na organizacje pożytku publicznego

Z najnowszej informacji opublikowanej na stronie Ministerstwa Finansów wynika, że Polacy z roku na rok coraz chętniej wspierają działania organizacji pożytku publicznego. Liczba podatników, którzy w 2019 roku przekazali 1% podatku (wynikającego z rozliczenia za 2018 rok) na rzecz organizacji pożytku publicznego wyniosła aż 14,5 mln, czyli więcej niż rok wcześniej.

Statystyki nie kłamią

Jak pokazują najbardziej aktualne dane, przedstawione przez Ministerstwo Finansów w 2019 roku, łączna kwota 1% podatku przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego z rozliczenia za 2018 rok to aż 874,4 mln zł. Dla porównania warto dodać, że rok wcześniej kwota ta wynosiła 761,3 mln zł, czyli ponad 113 mln zł mniej.

Najwięcej podatników przekazujących 1% to mieszkańcy województw: mazowieckiego (ponad 2,2 mln osób przekazało prawie 196 mln zł), śląskiego (blisko 1,9 mln podatników wpłaciło prawie 105 mln zł) oraz wielkopolskiego (ponad 1,4 mln ludzi przekazało blisko 84,6 mln zł). Województwo dolnośląskie uplasowało się na 5. miejscu (blisko 1,2 mln podatników ofiarowało ponad 71,3 mln zł), zaraz po województwie małopolskim, gdzie więcej niż 1,3 mln osób przekazało ponad 79,3 mln zł.

Wsparcie dla lokalnych fundacji

Trudno nie zauważyć, że największe wsparcie, według danych pochodzących z Ministerstwa Finansów, otrzymują duże, znane ogólnopolskie stowarzyszenia i fundacje. Wiele z tych organizacji swój sukces zawdzięcza przede wszystkim działaniom promocyjnym oraz intensywnej obecności w mediach, dzięki którym ich przekaz trafia do podatników w całym kraju.

Dlatego inne organizacje muszą dotrzymać im kroku, aby mogły otrzymać niezbędne środki na realizację swoich celów. W szczególności szeroka promocja powinna być realizowana na terenie działania organizacji, w zasięgu miasta czy województwa, gdzie swoje korzenie ma OPP. Jako podatnicy identyfikujemy się z tym, co nasze, lokalne i chętniej pomagamy.

W wykazie obejmującym 30 organizacji, które otrzymały najwyższe kwoty z 1% podatku za rok 2018 pierwsze trzy miejsca zajmują ogólnopolskie fundacje, w tym dwie z województwa mazowieckiego: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (ponad 185,5 mln zł), AVALON – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (ponad 47 mln zł) oraz Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” (ponad 42,3 mln zł).

Dlaczego warto pomagać?

Choć pojedynczym osobom może się wydawać, że 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego to mało, wystarczy spojrzeć na sumę wpłat – 874,4 mln zł za rok 2018 naprawdę robi wrażenie. Dla wielu fundacji przychód uzyskany z 1% to często podstawowe, jeśli nie jedyne środki na prowadzenie działalności.

Należy pamiętać również o tym, że przekazanie 1% podatku tak naprawdę nic nie kosztuje. Pieniądze, które nie zostaną przeznaczone na wsparcie konkretnej organizacji i tak nie pozostaną w naszej kieszeni, a trafią na konto Urzędu Skarbowego. Skoro państwo daje możliwość wsparcia wybranej organizacji pożytku publicznego, to naprawdę warto ją wykorzystać.

Chcesz zamieścić artykuł o swojej Organizacji na gazetawroclawska.pl?

Skontaktuj się z Nami:
Sylwia Rusin

Specjalista ds. kluczowych klientów

M +48 797 607 893
E [email protected]

Aleksandra Żuberek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.