Pokażmy Kraków jako stolicę miłosierdzia [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. fot. Anna Kaczmarz
Urszula Wolak

Pokażmy Kraków jako stolicę miłosierdzia [WIDEO]

Urszula Wolak

Kościół. - Kto może, niech przyjmie młodych pielgrzymów - apelował podczas uroczystości Bożego Ciała w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz. W procesji niesione były symbole ŚDM.

Kilka tysięcy wiernych przeszło wczoraj Drogą Królewską z Wawelu na Rynek - w procesji Bożego Ciała. Przewodził jej kard. Stanisław Dziwisz, który zachęcał krakowian, by włączyli się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, wspierali to wydarzenie modlitwą, jak również otwarli drzwi pielgrzymom z różnych stron świata.

- Wykorzystajmy szansę tego wielkiego spotkania - mówił metropolita krakowski. - Ukażmy młodzieży, która przybędzie, przyjazny, solidarny, braterski i gościnny Kraków. Pokażmy im Kraków z jego bogactwem ducha, z jego bogactwem kultury, świętości i sztuki. Pokażmy im Kraków jako duchową stolicę Bożego Miłosierdzia.

Autor: Małgorzata Mrowiec

Dywany kwiatów

Młodzi wolontariusze nieśli symbole ŚDM: drewniany krzyż i ikonę Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. W procesji szli też m.in. przedstawiciele rozmaitych cechów, reprezentanci Bractwa Kurkowego, zakonów. W kolumnie wiernych nie mogło zabraknąć dzieci w strojach krakowskich, które pozostawiały za sobą dywany kwiatów na ulicach dochodzących do Rynku Głównego.

Eucharystia i jedność

Cztery ołtarze przygotowane obok kościołów: św. Idziego, świętych Piotra i Pawła, św. Wojciecha oraz przy Bazylice Mariackiej - nawiązywały do rocznicy chrztu Polski, Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, zaś na ostatnim widniało hasło ŚDM „Beati miseri-cordes” („Błogosławieni miłosierni”). Tematem przewodnim rozważań wygłaszanych przy kolejnych ołtarzach była Eucharystia. Biskupi mówili też o miłości w rodzinie.

Wierni usłyszeli m.in., że tożsamy z Eucharystią Bóg posiada moc przemieniania nas „tu i teraz”. Objawia w niej również swoje miłosierne oblicze i „podaje lekarstwo dla grzeszników”.

Przy kościele św. Wojciecha bp Jan Szkodoń mówił: - W tej procesji idą ci, którzy żyją w małżeństwie i rodzinie, rodziny z dziećmi. Idą matki: dziś Dzień Matki! - przypomniał. - Jest to pielgrzymka nawrócenia, nadziei. Pielgrzymka, która głosi świętość małżeństwa i rodziny, świętość miłości duchowej i cielesnej.

Przy ostatnim ołtarzu, przed Bazyliką Mariacką, usłyszeliśmy kard. Stanisława Dziwisza, który zwrócił uwagę, że dokładnie za dwa miesiące „rozpoczniemy niemal tygodniowe święto wiary”, czyli Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Jak stwierdził, spotkało nas wielkie wyróżnienie, ale i wielka odpowiedzialność. - Kto może, niech przyjmie młodych pielgrzymów - apelował hierarcha.

Metropolita wzywał też do wspólnoty. - Zachowamy i pogłębimy jedność, jeżeli motywem przewodnim naszych aspiracji i działań nie będzie osobisty lub partyjny egoizm, nie chęć zdobycia lub utrzymania władzy, lecz szczere pragnienie służby Bogu, człowiekowi, narodowi - mówił kardynał Dziwisz.

Urszula Wolak

Komentarze

12
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Maria

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski apeluje o pomoc

Chodzi o ochronę dzieci biskupa z małopolski poczętych in vitro przed śmiercią. Biskup chce zabić swoje dzieci. Ks. Tadeusz ujawnia sprawę.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/zamrozone-dzieci-powinny-urodzic-sie-kto-podejmie-decyzje/mb6gyb?utm_source=fb&utm_medium=fb_detal&utm_campaign=podziel_sie

O tym, że to biskup tutaj
http://www.radiokrakow.pl/rozmowy/ksiadz-tadeusz-isakowicz-zaleski-wszyscy-znani-duchowni-w-polsce-o-tym-wiedza-i-nic/

Mam wrażenie, że wszystkim zależy tylko na wyciszeniu tej sprawy i wpłynięciu na ks. Tadeusza by milczał albo nawet kłamał. I to w Kościele poraża najbardziej. Jeśli nie kler, jeśli media katolickie milczą lub kłamią to gdzie są zaangażowani wierni? Cały Kościół taki jest?!!!

Prawda

Po wyborach cała wierszułka pisokomusza będzie dyndać na wietrze wisząc na szubienicach. Nie będę się mógł napatrzyć na widok zawiśnietej straSzydełko. :D

rem

Zaoszczedzili na planowanym zakupie dzialek w Krakowie w Łagiewnikach. Niech za zaoszczedzona kase wynajma hotele dla gosci.

obserwe

O Je! Ludzi w porach swedzi ! Wszystko jedno czy Te czy Tych A tym sie zacyno juz pod kieckami buyna rozwijac -WIOSNA !!! HEJ

a to ci heca

przecież Kraków to stolica maczetników ! coś się komuś powyginało z tą miłosierdziom ! po prostu wilka przebiorą na chwilę w królika i tyle !

Krak

Tak, niech Kraków będzie miłosierny i zapewni opieke bezdomnym, wykupi leki najuboższym emerytom i rencistom, i tak przez cały rok. To będzie prawdziwe miłosierdzie.

Aleksander

A kto posprzatal po procesji? Bo piersze sprzatanie to bylo przed procesja. Drugie po. Na czyj koszt? Czyżby kuria płaciła?

analityk

Gdyby kler to spotkanie młodzieży finansował to bym zrozumiał ich fanaberie. Ale to finansuje Państwo Polskie to jest nie do przyjęcia, ponieważ są cele ważniejsze. W Republice Bananowej niestety tak się dzieje.

anty

pielgrzymów przyjąć - uchdżców nie...

anty

pielgrzymów przyjąć - uchdżców nie...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.