Podwyżki dla nauczycieli - rząd ich nie daje, bo ma swoje priorytety

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Sławomir Sowa

Podwyżki dla nauczycieli - rząd ich nie daje, bo ma swoje priorytety

Sławomir Sowa

Czy znajdą się pieniądze na podwyżki dla nauczycieli? Rozwiązanie zostało już opatentowane przez policjantów. Przed 11 listopada tak chorowali, aż w ostatniej chwili dostali pieniądze, których nie było.

Wychodzi premier Morawiecki i mówi tak: – Budżet to nie jest worek bez dna, budżet nie jest z gumy.
Można się z zgodzić z diagnozą, że surowiec z którego wykonany jest budżet, nie jest gumą, a także makaronem, krówką-ciągutką, ani paroma innymi rzeczami. Ten surowiec to nasze pieniądze, które rząd zabiera nam po to, żeby je rozsądnie wydać na różne, społecznie ważne cele: ochronę zdrowia, bezpieczeństwo, kulturę, pomoc społeczną, edukację.

Można się zgodzić, że rząd ma prawo do takiej redystrybucji pobranych od nas pieniędzy, która służy poprawianiu funkcjonowaniu państwa i ułatwianiu życia społeczeństwu. Ale mamy też prawo pytać, czy rząd te pieniądze wydaje właściwie.
Strajk nauczycielski wisi w powietrzu od zeszłego roku, kością niezgody jest wysokość podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli. Chcą tysiąca złotych brutto. I od zeszłego roku słyszą, że nie ma na to pieniędzy. Ale przychodzi luty 2019 roku, PiS robi konwencję i pieniądze się znajdują. Tyle że na „piątkę Kaczyńskiego”, czyli m.in. trzynastkę dla emerytów, 500 plus także na pierwsze dziecko, przywrócenie pekaesów.

Na tejże konwencji prezes PiS mówił tak: – Ważna sprawa – przywracanie równości, ale także wolności. Człowiek, który ma pusty portfel wolny nie jest. Uwzględniając realia, my te kieszenie wypełniamy.
Wynika z tego, że nauczyciele nie załapali się na listę ludzi wolnych, a okrutne realia sprawiają, że nikt im tych kieszeni nie wypełni. Tyle prezes PiS. Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jest cokolwiek niejednoznaczne. Podczas spotkania w Wołowie przyznał, że nauczyciele w Polsce nie zarabiają dobrze, zadając jednocześnie pytanie: – Czy jakość kształcenia w Polsce jest dobra? Nie jest taka, jak byśmy tego oczekiwali.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Sławomir Sowa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.