Podwyżek nauczycielom nie dali, a zabierają kolejne dodatki. Nie ma już dodatku mieszkaniowego, a następny ma być wiejski

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Joanna Labuda

Podwyżek nauczycielom nie dali, a zabierają kolejne dodatki. Nie ma już dodatku mieszkaniowego, a następny ma być wiejski

Joanna Labuda

Od 2018 roku nauczyciele będą zarabiać więcej – zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska. Na razie sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. Podwyżek jak nie było, tak nie ma, a rząd odbiera nauczycielom dodatki. W styczniu pożegnali się już z dodatkiem mieszkaniowym, a to dopiero początek „cięć”.

– W styczniu odebrano nam dodatek mieszkaniowy, który stanowił 6 proc. pensji zasadniczej. W moim przypadku wyliczono to z 1716,95 zł. Tyle zarabiam jako naczyciel kontraktowy. Każdy z nas był „rozliczony” w inny sposób – w zależności od stopnia. W marcu mają nam odebrać jeszcze dodatek wiejski, wynoszący 10 proc. płacy zasadniczej. Nowa sytuacja finansowa i socjalna zaczyna nas przerażać – mówi anonimowo nauczycielka języka polskiego pracująca w jednej z podpoznańskich gmin.

Likwidację dodatku mieszkaniowego z Karty Nauczyciela rząd zapowiedział już w ubiegłym roku. Nauczyciele otrzymywali go w Polsce od ponad 30 lat. Wysokość bonusu była uzależniona od ich sytuacji ekonomicznej oraz sytuacji na rynku nieruchomości w danym mieście.

Z szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej wynikało, że do 1 stycznia 2018 roku taki dodatek otrzymywało "około jednej trzeciej nauczycieli" w całym kraju, czyli blisko 189 tys. osób. Zabranie go oznacza, że budżet państwa zaoszczędzi ok. 129 mln zł.

Razem z dodatkiem mieszkaniowym na początku roku nauczyciele z terenów wiejskich i miejscowości do 5 tys. mieszkańców stracili także prawo do lokalu mieszkaniowego oraz prawo do mieszkania dla nauczyciela, który przeszedł na emeryturę lub rentę.

W dalszej części artykułu:

  • Jak decyzje ministerstwa komentują poznańscy nauczyciele?
  • Jak postawę rządu ocenia wiceszef Związku Nauczycielstwa w Poznaniu?
  • Co jeszcze - oprócz odbierania dodatków - niepokoi nauczycieli?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Joanna Labuda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.